Omikron drží magistrát v napätí. Žena z Linzu musela na oznámenie o izolácii čakať až do skončenia karantény. Nie je však jasné, či mala byť skutočne umiestnená do karantény.

Mesto Linz sa rado považuje za vzorného žiaka, pokiaľ ide o zvládanie pandémie Corony. A skutočne, administratíva sa počas týchto dvoch rokov osvedčila na dlhých tratiach. Nedávny prípad ukazuje, že masívna vlna Omikronu tlačí aj na magistrát: v polovici februára prešla infekciou Corony žena z Linzu. Už 19. marca bol test opäť pozitívny. Tentoraz mala aj masívne príznaky. Zdravotnícke úrady jej však nič nepovedali.

Karanténa nie je potrebná

Na magistrát volala celkovo štyrikrát. Trikrát jej bolo láskavo povedané, že oznámenie o karanténe môže vzhľadom na situáciu chvíľu trvať. Štvrtý telefonát 30. marca – od výsledku testu uplynulo jedenásť dní – vyvolal podľa ženy z Linzu niekoľko otázok. Keďže už druhýkrát ochorela, je možné, že bude dlho čakať na rozhodnutie o segregácii, vysvetlila jej pani v telefóne. V tomto prípade by nemusela ísť do karantény bez ohľadu na výsledky CT alebo príznaky – tieto informácie sú aj tak v každých novinách alebo na internete, povedal zamestnanec magistrátu zmätenej Linčanke.

Výnimka alebo pravidlo?

Takže ľudia, ktorí sú dvojnásobne chorí, už nemusia ísť do karantény? Krízový štáb spolkovej krajiny Horné Rakúsko poskytuje vysvetlenie: V Rakúsku je možné za určitých – málo – podmienok, predovšetkým časovej blízkosti dvoch kovidových infekcií, aby okresný správny orgán nevydal nové rozhodnutie o segregácii. „Ide však o osobitné prípady,“ hovorí krízový tím. Spravidla by sa samozrejme musel vydať nový príkaz na segregáciu. Na žiadosť denníka BezirksRundSchau to tak vidí aj magistrát. Osoby s pozitívnym testom by v každom prípade dostali príkaz na segregáciu. Výnimka: Tí, ktorí nemajú žiadne príznaky a hodnotu CT (cycle threshold) medzi 20 a 30, nie sú segregovaní, ale tí, ktorí majú príznaky s rovnakou hodnotou, sú. Ak je hodnota CT nižšia ako 20, segreguje sa bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú príznaky. Ak je hodnota CT vyššia ako 30, nedochádza k segregácii bez ohľadu na príznaky.

Výnimočné“ rozhodnutie

Či žena z Linzu, ktorá mala v priebehu jeden a pol mesiaca dvakrát koronu, spĺňala kritériá na segregáciu, alebo nie, stále nevie. Nakoniec však bola pracovníčka magistrátu veľkorysá: „výnimočne“ teraz táto pani dostane rozhodnutie o segregácii, uviedla podľa výpovede Linčanky. Krátko po telefonáte skutočne prišiel infomail o karanténe, čo je podľa magistrátu „prvotná informácia“ a v iných okresoch často prichádza v deň testu. O krátky čas neskôr dostala Linčanka aj oznámenie o karanténe, ktoré musí predložiť svojmu zamestnávateľovi. Obsah: Karanténa sa skončila deň predtým, šesť dní predtým, ako si mohla vytestovať „slobodu“.

Magistrát: „Očkovaný bez imunitného systému“.

Čerešnička na torte celej kauzy: počas diskusie o vyhlásení karantény sa pracovník magistrátu spýtal, koľkokrát už bola očkovaná. Odpoveď „trikrát“ potvrdila komentárom: „No, samozrejme. Očkovaní už nemajú imunitný systém.

Preložila z. | Zdroj.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.