New York/Londýn – Život ve městě je v mnohém jednodušší, než na vesnici. Vše je po ruce, obchody mají výrazně delší otevírací dobu a pro mnoho lidí, kteří neuvažují o rodinném domě, je život ve větším městě ideální představa. Vědci ale zjistili, že právě takový život lidem extrémně škodí.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Řev letadla, dunění nákladního automobilu, policejní houkačka, sbíječka a další zvuky. Pro lidi žijící v odlehlých oblastech něco jen těžko představitelé, pro obyvatele velkoměsta každodenní rutina, na kterou si už téměř zvykli. Podle odborníků to nemusí být vždy tak úplně pravda.

Běžné, ale hlasité zvuky, které nás budí v noci a dráždí ve dně, mohou lidé po čase přestat registrovat, tělo je ale stále vnímá. A mají citelné následky na kardiovaskulární systém, varují odborníci, které cituje list The Washington Post.

Vědci zjistili, že přílišný hluk může zvýšit riziko srdečních chorob, jako je ischemická choroba srdeční, vysoký tlak a selhání srdce. Vyplývá to ze studie zveřejněné odborným časopisem Journal of the American College of Cardiology.

Autoři výzkumu uvádějí, že hlasité zvuky narušují spánek a vyvolávají podvědomou stresovou reakci, při které se uvolňují hormony, které mohou časem poškodit srdce.

„Před deseti lety lidé říkali, že hluk je jen otravný. Ale teď existují důkazy o tom, že hluk může přispět ke vzniku chorob, a to nejčastěji kardiovaskulárních,“ cituje server autora studie Thomase Munze, který působí v kardiologickém středisku Univerzitního zdravotního centra Univerzity Johannese Gutenberga.

Nadměrný hluk podle vědců nezpůsobuje nemoci přímo, jde ale o rizikový faktor, stejně jako například vysoká hladina cholesterolu a obezita. A jako takový si postupem času může vybrat daň na tělesné schránce v podobě zvýšeného cholesterolu, krevního tlaku a zrychleného srdečního tepu.

„Pokud to trvá roky, pak člověku hrozí ischemická choroba srdeční, infarkt, srdeční selhání a arytmie,“ dodal Munz s tím, že dlouhodobé vystavení hluku souvisí s depresí a úzkostnými poruchami.

I Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje hluk za „podceňovanou hrozbu“, která může způsobit poruchy spánku, horší výkony v práci i ve škole a poruchy sluchu. Hluk v ložnici by tak neměl přesahovat 30 decibelů, jedoucí auto ale vydává hluk zhruba 70 decibelů a sbíječka 100 decibelů. „I když neexistuje žádný oficiálně stanovený práh, víme, že cokoliv nad 60 decibelů může zvýšit riziko srdečních chorob,“ dodal Munz.

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.