;

…..náš dopisovatel z Paříže, Erik Steiner, píše o rostoucím hněvu obyvatelstva ve Francii. Cesta, která byla lidmi zvolená je víc než jasná….

08:27

 

Hnutie „Žltých viest“ nekončí a ani neslabne! Včerajšia sobota, ktorá je už osemnástym pokračovaním za sebou ukázala, že mobilizácia más vo Francúzsku stále pokračuje a začína mať silnejúcu tendenciu. Oproti minulej sobote, kde bolo podľa vládnych odhadov v uliciach viac ako 28.000 tisíc ľudí je včerajšia účasť viac ako 32.000 účastníkov. Niektoré odhady hovoria, že z lepším počasím, ktoré prichádza môže prísť aj väčšia účasť. No toto hnutie ukazuje svoju silu aj svojou vytrvalosťou, čo je jasným signálom pre iných ľudí, že sa oplatí prísť a vytrvať! To je však skutočná nočná mora pre súčasného prezidenta, ktorý svojimi rozhodnutiami a skutkami vyzerá stále viacej ako slaboch, čo si nevie doma spraviť poriadok.

 

 

Prezident Macron sa už ani nezdržuje počas protestov v Paríži a pravidelne v tento sobotný čas odchádza mimo Paríž. Z bezpečnostného hľadiska je to v poriadku. Jeho ochrana je menej náročná a on ako veľký vodca Európskeho národa (do tejto role sa veľmi rád všade pasuje) je v relatívnom bezpečí. Predsa len, čo ak by si to zradikalizovaný národ, ktorí je už osemnástu sobotu v uliciach, niekedy rozmyslel a otočil svoj stále stúpajúci hnev a rastúcu frustráciu proti hlave republiky!?

Osemnásta sobota sa zmenila voči posledným protestom zvýšenou mierou násilia. Protestu viac menej prebiehajú stále podľa rovnakého vzorca. Ľudia sa zídu, pochodujú a demonštrujú svoju prítomnosť na uliciach, vyprovokujú sa oba tábory t.j. protestujúci voči polícii (a niekedy aj naopak!), príde k stretom a použitiu neprimeranej sily. Tento postup bol a stále je kritizovaný, že narastajúca brutalita má priniesť zníženie počtu protestujúcich, lebo iné diverzné aktivity vymyslené v prezidentskom paláci nemajú a nemali účinok! Takto sa strach postará o slabšiu a slabšiu účasť až to časom prestane. No ten čas akosi hraje stále proti súčasným predstaviteľom Francúzska! No a nakoniec príde ničenie verejného a súkromného majetku.

 

 

Práve to posledné bolo súčasťou poslednej mobilizácie túto sobotu v Paríži. Objavili sa útoky na predajne a reštaurácie, ktoré boli vyrabované a jednak vypálené. Veľa budov bolo posprejovaných heslami a odkazmi pre súčasných predstaviteľov. Veľa podnikov a obchodov nebolo chránených, ani neboli prijaté žiadne mimoriadne opatrenia, nakoľko sa posledné demonštrácie obišli bez podpaľovania a rabovania. Táto sobota však zaznamenala zvýšený počet aktivity „rozbíjačova“, ako ich nazývajú média a vláda. Tieto aktivity rozhodne odsúdil prezident Macron, ako útok na republiku. On však už označuje všetko, ako útok na republiku, čo má za následok bagatelizovanie a stratu hlbšieho významu čo to je útok na republiku!? Prezidentova bezmocnosť vysporiadať sa s týmto hnutím, tak len viac a viac umocňuje jeho slabosť, keď on sa stavia do úlohy veľkého vodcu v Európe a doma ma stále neporiadok (lepši výraz by bol „bodrel“. Tento výrok inak viac vystihuje súčasný stav spoločnosti vo Francúzsku!

 

 

Na základe vyčíňania „rozbíjačov“ je pripravený aj nový zákon, ktorý má spraviť poriadok s týmto neduhom v uliciach. No o zdiskreditovanie samého návrhu sa postaral jeho hlavný presadzovateľ práve prezident Macron, ktorý bez súdnosti označil všetkých čo sú v uliciach a prejavujú svoj spravodlivý hnev voči štátu a jeho rozhodnutiam za zodpovedných a rovnakých násilníkov a agresorov, akou sú práve len malé skupiny „rozbíjačov“. Toto vyhlásenie práve prilialo povestný olej do ohňa a ukázalo v plnej nahote jeho bezduchosť pri vnímaní problémov bežných Francúzov!

Mobilizácia pokračuje a ďalšia sobota je v očakávaní pokračovania a zvyšovania počtu účastníkov sobotných protestných akcií. O serióznosti hnutia svedčia aj média a ich pripravenosť, kedy informujú už od piatku a informácie prinášajú aj v nedeľu po skončení, keďže vidia, že toto len tak z ničoho nič neskončí! A to je to čoho sa boja aj ostaný politický predstavitelia v Európe, len aby sa to neprelialo k nim?!

Erik Steiner

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.