…..náš dopisovatel z Paříže, Erik Steiner, píše o rostoucím hněvu obyvatelstva ve Francii. Cesta, která byla lidmi zvolená je víc než jasná….

08:27

 

Hnutie „Žltých viest“ nekončí a ani neslabne! Včerajšia sobota, ktorá je už osemnástym pokračovaním za sebou ukázala, že mobilizácia más vo Francúzsku stále pokračuje a začína mať silnejúcu tendenciu. Oproti minulej sobote, kde bolo podľa vládnych odhadov v uliciach viac ako 28.000 tisíc ľudí je včerajšia účasť viac ako 32.000 účastníkov. Niektoré odhady hovoria, že z lepším počasím, ktoré prichádza môže prísť aj väčšia účasť. No toto hnutie ukazuje svoju silu aj svojou vytrvalosťou, čo je jasným signálom pre iných ľudí, že sa oplatí prísť a vytrvať! To je však skutočná nočná mora pre súčasného prezidenta, ktorý svojimi rozhodnutiami a skutkami vyzerá stále viacej ako slaboch, čo si nevie doma spraviť poriadok.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Prezident Macron sa už ani nezdržuje počas protestov v Paríži a pravidelne v tento sobotný čas odchádza mimo Paríž. Z bezpečnostného hľadiska je to v poriadku. Jeho ochrana je menej náročná a on ako veľký vodca Európskeho národa (do tejto role sa veľmi rád všade pasuje) je v relatívnom bezpečí. Predsa len, čo ak by si to zradikalizovaný národ, ktorí je už osemnástu sobotu v uliciach, niekedy rozmyslel a otočil svoj stále stúpajúci hnev a rastúcu frustráciu proti hlave republiky!?

Osemnásta sobota sa zmenila voči posledným protestom zvýšenou mierou násilia. Protestu viac menej prebiehajú stále podľa rovnakého vzorca. Ľudia sa zídu, pochodujú a demonštrujú svoju prítomnosť na uliciach, vyprovokujú sa oba tábory t.j. protestujúci voči polícii (a niekedy aj naopak!), príde k stretom a použitiu neprimeranej sily. Tento postup bol a stále je kritizovaný, že narastajúca brutalita má priniesť zníženie počtu protestujúcich, lebo iné diverzné aktivity vymyslené v prezidentskom paláci nemajú a nemali účinok! Takto sa strach postará o slabšiu a slabšiu účasť až to časom prestane. No ten čas akosi hraje stále proti súčasným predstaviteľom Francúzska! No a nakoniec príde ničenie verejného a súkromného majetku.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Práve to posledné bolo súčasťou poslednej mobilizácie túto sobotu v Paríži. Objavili sa útoky na predajne a reštaurácie, ktoré boli vyrabované a jednak vypálené. Veľa budov bolo posprejovaných heslami a odkazmi pre súčasných predstaviteľov. Veľa podnikov a obchodov nebolo chránených, ani neboli prijaté žiadne mimoriadne opatrenia, nakoľko sa posledné demonštrácie obišli bez podpaľovania a rabovania. Táto sobota však zaznamenala zvýšený počet aktivity „rozbíjačova“, ako ich nazývajú média a vláda. Tieto aktivity rozhodne odsúdil prezident Macron, ako útok na republiku. On však už označuje všetko, ako útok na republiku, čo má za následok bagatelizovanie a stratu hlbšieho významu čo to je útok na republiku!? Prezidentova bezmocnosť vysporiadať sa s týmto hnutím, tak len viac a viac umocňuje jeho slabosť, keď on sa stavia do úlohy veľkého vodcu v Európe a doma ma stále neporiadok (lepši výraz by bol „bodrel“. Tento výrok inak viac vystihuje súčasný stav spoločnosti vo Francúzsku!

 

[wp_ad_camp_2]

 

Na základe vyčíňania „rozbíjačov“ je pripravený aj nový zákon, ktorý má spraviť poriadok s týmto neduhom v uliciach. No o zdiskreditovanie samého návrhu sa postaral jeho hlavný presadzovateľ práve prezident Macron, ktorý bez súdnosti označil všetkých čo sú v uliciach a prejavujú svoj spravodlivý hnev voči štátu a jeho rozhodnutiam za zodpovedných a rovnakých násilníkov a agresorov, akou sú práve len malé skupiny „rozbíjačov“. Toto vyhlásenie práve prilialo povestný olej do ohňa a ukázalo v plnej nahote jeho bezduchosť pri vnímaní problémov bežných Francúzov!

Mobilizácia pokračuje a ďalšia sobota je v očakávaní pokračovania a zvyšovania počtu účastníkov sobotných protestných akcií. O serióznosti hnutia svedčia aj média a ich pripravenosť, kedy informujú už od piatku a informácie prinášajú aj v nedeľu po skončení, keďže vidia, že toto len tak z ničoho nič neskončí! A to je to čoho sa boja aj ostaný politický predstavitelia v Európe, len aby sa to neprelialo k nim?!

Erik Steiner

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.