…..události dnešního odpoledne, co se odehrávalo ve Francii a hlavně v Paříži, nám zaslal náš korespondent Erik Steiner….

20:54

 

Aktualizácia protestov:

V poobedňajších hodinách sa napätie medzi políciou a demonštrantami sústredilo na námestie Republiky v Paríži, kde prichádzalo k testovaniu novej policajnej taktiky voči demonštrantom. Po výmene šéfa polície prišlo i k zmenám taktiky polície. V dnešný deň polícia využíva väčšiu mobilitu policajných jednotiek a tento fakt je vidieť aj v uliciach Paríža. Veľmi časté premiestňovanie jednotiek polície deformuj masu demonštrantov, ktorí napriek tomu zostávajú na námestí. Ďalšou novinkou je prísny zákaz konania demonštrácií pri vládnych budovách. Týmto chcú zabrániť priamym atakom na budovy, ktoré boli často terčom demonštrantov v minulosti. Takto sa ja sám prezident môže cítiť bezpečnejší, keď sprievod, alebo zhromaždenie sa nemôže konať v jeho blízkosti. Vodcovia hnutia Žltých viest, ale uvádzajú, že povoľovanie a vymedzovanie priestorov na protest je zo strany úradov stále viac diskriminačné a boja sa, že v demokracii ako je v súčasnosti vo Francúzsku príde k zakázaniu protestovať na uliciach. Všetky opatrenia a zákazy k tomu zatiaľ smerujú. Tým, ale môžeme hovoriť aj o konci demokracie vo Francúzsku, ako hovoria vodcovia hnutia.

[wp_ad_camp_2]

Bohužiaľ aj dnes majú medzi sebou účastníci protestov takzvaných „rozbíjačov“ a títo sa snažia robiť to čo robia stále, rozbíjať a ničiť. Novinkou je aj prevencia, kde prichádza k veľkému počtu preventívnych kontrol ľudí na uliciach. Avšak napriek dlhotrvajúcim demonštráciám prichádza stále k tomu istému problému. Vláda ani vedenie polície nie je schopné zabezpečiť pre všetkých zasahujúcich policajtov adekvátnu výstroj. Takže stále môžeme vidieť policajtov vystrojených podivnou kombináciou športových potrieb! Mať plavecké okuliare je asi lepšie ako nič, to rovnako platí pre prilby na bicykel či motorku. Druhým vážnym problémom, ktorý môže mať súvis aj s dlhodobým vyťažovaním policajných jednotiek je veľmi zvýšený počet sebevrážd medzi policajtmi, ktorí sú priamo vo výkone. Únava a demoralizácia valcuje veľký počet policajtov, ako povedal zástupca jednej odborovej organizácie polície. Tento fenomén dokonca niektorý volajú epidémia! Bohužiaľ, ako vždy bez jasného riešenia, ako všetko v dnešných dňoch.

[wp_ad_camp_2]

Dnes bolo nahlásených viac ako 15000 kontrol. Medzi tými bolo cez 100 ľudí zadržaných. Úrady odhadujú účasť na dnešných protestoch okolo 9600 ľudí (minulý týždeň 7600) a z toho 6700 v Paríži (minulý týždeň 1400).

Rovnaké napätie je hlásené aj v meste Toulouse. To mesto je už niekoľko týždňov po sebe centrom veľkého napätia medzi demonštrantami a políciou. Protesty sa však odohrávajú aj v iných väčších mestách po celom Francúzsku.

[wp_ad_camp_2]

V předešlé části z dnešního rána jsme zveřejnili následující fakta:

Dnešné ráno vo Francúzsku patrí ako zase hnutiu Žltých viest. Pokračovanie vzdoru už 23. sobotou pokračuje, rovnako ako bezradnosť prezidenta Macrona, ktorý nevie už, ako z tejto situácie von! Nefungovala žiadna proti akcia a ani dokonca iná diverzia, ktorá by odtiahla pozornosť iným smerom a umožnila, tak narušiť jednotnosť a odhodlanie Žltých viest dokončiť započaté akcie na zmenu vecí v prospech bežných ľudí. Sám prezident sa ešte viac diskvalifikoval, keď nevydal proklamované vyhlásenie k hnutiu Žltých viest v ním stanovenom termíne. Tento termín stále odkladá v domnení, že sa asi zázračne hnutie Žltých viest stratí alebo aspoň oslabne na úplné minimum. No, nestalo sa tak, napriek pochybným udalostiam okolo požiaru chrámu Notre Dame v Paríži, hnutie pokračuje vo svojej ceste na presadenie požiadaviek. Tlak na vládu neslabne a to je veľký problém. Násilie na účastníkov zo strany polície rastie a to len zhoršuje situáciu a zvyšuje frustrácia, ktorá len naďalej rastie.

[wp_ad_camp_2]

Dnešné ráno začalo stretávaním sa účastníkov na stanici Gare du Nord, kde sú účastníci momentálne blokovaný zo všetkých strán políciou, lebo tento pochod nebol povolený úradmi. Ďalšie miesto stretnutia je časť Bercy na juho-západe Paríža, kde sa pomaličky zhromažďujú účastníci hnutia a mali by sa vydať na autorizovaný pochod. Napriek všetkému je začiatok veľmi pokojný. Uvidíme štatistiky, ako aj priebeh 23. dňa. Isté je len jedno odhodlanie ľudu pokračuje, Francúzsko má šancu na zmenu!

Erik Steiner

PS: informácie priebežne budeme dopĺňať a aktualizovať

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.