…..náš dopisovatel Erik Steiner z Paříže vyhodnotil situaci a přiblížil dění ve Francii….

00:05

 

Pol roka – šesť mesiacov protestov! Každú víkendovú sobotu (rovnako ako aj na prvého mája tento rok) sa po celom Francúzsku zídu obyčajný ľudia a vyjadria svoj protest na akciách hnutia Žltých viest. Po tak dlhej dobe je to už skoro ako tradícia, keď sa všetko pripravuje už v piatok na sobotné protesty po celom Francúzsku. Takúto mobilizáciu a odhodlanie je dosť ťažké hľadať! No treba si uvedomiť, že ľudia, ktorí sa účastina to nerobia pre svoju zábavu, ale pre poukázanie na situáciu v akej sú a na maniere politických elít, ktoré sú odtrhnuté už niekoľko rokov absolútne od reálneho života!

 

[wp_ad_camp_2]

 

Túto odtrhnutosť od reality je možné badať aj počas politických debát, kedy niektorý dlhoročný profesionálny politici (iné povolanie nemajú, len sa každý rok predierajú do funkcií, lebo čo by inak robili?) vyjadrujú svoj názor na pol roka trvajúce hnutie odporu. Nepochopenie základných premís je naozaj badať hlavne pri dlhšie zotrvávajúcich politických predstaviteľov. Ich pohľad na situáciu a jej hodnotenie je groteskný, akoby ani nevedeli, kde sa nachádzajú a o kom rozprávajú. Tieto odhalenie nekompetentnosti sú čoraz viac vidieť, lebo nie oni tvoria a vytvárajú situáciu, ale musia reagovať na vytvorenú situáciu a to zjavne nevedia! Keď niečo, ako odpor voči vláde trvá 6 mesiacov, asi to má opodstatnenie a títo ľudia chcú na niečo poukázať a niečo dosiahnuť? No politické elity sú skôr hluché a slepé, alebo sa aspoň tak tvária, lebo reagovať adekvátnym spôsobom nevedia. Ak by áno, asi by tieto protesty skončili?

 

[wp_ad_camp_2]

 

To je tak, ak niekto plní to čo mu iný zadajú, teda hlavne sponzori. Profesionálny politici musia plniť, lebo čo by inak robili? V továrňach pri páse, alebo na poliach? Bieda politiky v súčasnej „demokracii“ je viditeľná! Kríza demokracie v priamom prenose. Preto aj to je jeden z dôvodov prečo sa Francúzsko zobúdza už pol roka v sobotu do mobilizácie na poukázanie a presadzovanie svojej vôle. Či ľud už nemá právo niečo požadovať? Má len poslúchať? Výmysly, ktoré mu zjavne nie sú po chuti! Preto tá stála mobilizácia a tá vytrvalosť! Šesť mesiacov! Čo bude ďalej? Napovedia to asi výsledky volieb na budúci týždeň?!

Erik Steiner

 

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.