Pracovník protidrogové agentury (DEA) potvrdil, že podezřelý, který se údajně podílel na atentátu na haitského prezidenta Jovenela Moïse, byl bývalým informátorem agentury.

„Jeden z podezřelých z atentátu na haitského prezidenta Jovenela Moïseho byl v určité době důvěrným zdrojem DEA,“ uvedl v úterý pro Fox News a další sdělovací prostředky pracovník DEA.

Po atentátu na Moïseho 12.7. se podezřelý obrátil na své kontakty v DEA, zatímco příslušník DEA ho podle mluvčího vyzval, aby se vzdal místním úřadům.

„DEA si je vědoma zpráv, že atentátníci na prezidenta Moïseho v době svého útoku vykřikovali ‚DEA‘. Tyto osoby nejednaly jménem DEA,“ uvedl mluvčí.

Haitské úřady minulý týden zatkly dva americké Haiťany, 55letého Josepha Vincenta a 35letého Jamese Solagese, a obvinily je, že se připojili k 26 Kolumbijcům, kteří se podíleli na smrtelném útoku na Moïseho.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Není jasné, který z podezřelých, pokud vůbec nějaký, byl informátorem DEA.

Třetího Američana, Christiana Emmanuela Sanona, zatkly haitské úřady 11. července. Obvinily Sanona, že byl strůjcem atentátu.

Haitské úřady požádaly ministerstvo spravedlnosti o pomoc při vyšetřování útoku.

„Vysoce postavení američtí úředníci provedli na Haiti prvotní šetření,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí Anthony Coley. „Ministerstvo rovněž prošetří, zda v souvislosti s touto záležitostí nedošlo k porušení amerického trestního práva.“

Solages se na internetu označil za „certifikovaného diplomatického zástupce“ a bývalého „vrchního velitele tělesné stráže“ kanadského velvyslanectví na Haiti. Tato prohlášení byla uvedena na internetových stránkách charitativní organizace, kterou vedl a která je 8. července odstranila.

„Neznámá skupina osob, z nichž některé hovořily španělsky, zaútočila na soukromou rezidenci prezidenta republiky a smrtelně ho zranila,“ uvedl v prohlášení k útoku z minulého týdne premiér Claude Joseph s tím, že podezřelí byli ozbrojeni „zbraněmi velkého kalibru“.

Třiapadesátiletý Moïse a jeho manželka byli napadeni 7. července kolem jedné hodiny ráno místního času v Port-au-Prince, uvedl Joseph.

„Bezpečnostní situace v zemi je pod kontrolou haitské národní policie a haitských ozbrojených sil,“ uvedl v prohlášení. „Jsou přijímána veškerá opatření k zajištění kontinuity státu a k ochraně národa. Demokracie a republika zvítězí.“

Zástupci DEA na několik žádostí o komentář do doby tisku nereagovali.

(Na této zprávě se podílela agentura Reuters.)

Přeložila tereza | Zdroj: The Epoch Times

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.