Válka na Ukrajině rozhoduje o novém světovém pořádku, prohlásil Zelenskyj, který na dálku promluvil k účastníkům konference v Singapuru. (Tak v tom má výjimečně pravdu, pozn. př.)

*****

Všechny dluhy obyvatel Chersonské oblasti vůči ukrajinským bankám budou odepsány, oznámil zástupce ředitele oblastní správy.

*****

Evropská letiště se potýkají s nedostatkem personálu, včetně pilotů, který po „covidu“ není schopen nastoupit do práce. A zbylý personál chce stávkovat, poněvadž se cítí být přetěžován a chce zvýšit plat. Spolu s tím jsou aerolinky nuceny zvyšovat ceny letenek kvůli zdražování paliva.

*****

Šéf NATO Stoltenberg prohlásil, že Ukrajina rozhodne, kolik území vymění za mír. Mír má svou cenu, ale trvá na tom, že to záleží na Ukrajině.

*****

Volební prognózy ve Francii naznačují, že prezidentská koalice možná neudrží absolutní většinu v Národním shromáždění. Macronově koalici se ve druhém kole nemusí podařit získat dostatek křesel, aby získala většinu potřebnou k prosazení jeho legislativních iniciativ.

*****

Kyjev přiznal, že Rusové vytlačili ukrajinské jednotky z centra Severodoněcka. Včera totiž Rusové vyhodili do vzduchu poslední most mezi Severodoněckem a Lisičanskem. Tento most využívala Severodoněcká skupina Ozbrojených sil Ukrajiny, na kterou nyní útočí spojenecké síly Ruska a Donbasu. Zničení mostu brání rozsáhlému zásobování municí, pohybu vojenské techniky a zbraní i posil. V nejbližší době bude zlikvidováno Severodoněcké uskupení Ozbrojených sil Ukrajiny.

*****

Cesta Finska do NATO se stává ještě více komplikovanější. Kromě toho, že s tím stále nesouhlasí Turecko, Finsko se nepřipojí k NATO bez Švédska.

*****

Podle poslance Evropského parlamentu a bývalého polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského by Západ mohl Ukrajině poskytnout jaderné zbraně na obranu proti Rusku.

„Západ má právo poskytnout Ukrajině jaderné hlavice, aby mohla chránit svou nezávislost,“ řekl Sikorski v sobotu ukrajinské televizi Espreso.

*****

Soukromá vesmírná společnost přišla o další dva satelity NASA.

Raketa vypuštěná společností Astra aerospace se předčasně odpojila a nedokázala dopravit náklad na oběžnou dráhu.

Soukromá raketa, která měla v neděli vynést na oběžnou dráhu dva satelity NASA, se krátce po startu porouchala a NASA tak již podruhé v tomto roce přišla o drahý náklad.

*****

Nejvyšší ruský diplomat Sergej Lavrov navštíví Írán, informoval v pondělí mluvčí ministerstva zahraničí islámské republiky. Datum nebylo oznámeno.

*****

Členové OBSE a mezinárodní nevládní zdravotnické organizace Lékaři bez hranic shromažďovali v Doněcku zpravodajské informace pro Ukrajinu, řekl v pondělí novinářům zástupce velitele domobrany Doněcké lidové republiky Eduard Basurin.

*****

Přibližně 200 Bělorusů bojuje za Ukrajinu po boku nacionalistů, uvedl vysoký představitel běloruského ministerstva vnitra.

*****

Prezident Kazachstánu Tokajev se 17. června zúčastní Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra.

*****

Bílý dům nadále plánuje návštěvu falešného amerického prezidenta Joe Bidena v Saúdské Arábii na 15.7. Termín se však může ještě změnit. (To je klidně možné, BIDETA nechce totiž nikdo vidět, pozn. př.)

*****

Náměstek ministra pro hospodářský rozvoj Vladimir Iljičev uvedl, že Rusko, které je významným světovým vývozcem potravin, neplánuje opustit globální trh. Iljičev vede ruskou delegaci na konferenci Světové obchodní organizace, která byla v neděli zahájena v Ženevě.

*****

Turecký prezident Erdogan v neděli prohlásil, že západním zemím nelze věřit, jak vyplývá z videozáznamu jeho setkání s tureckou mládeží, který zveřejnila prezidentská kancelář.

*****

V neděli se v súdánském přístavu Suakin potopila loď s 16 000 ovcemi na palubě údajně kvůli přetížení, uvedla Sky News Arabia.

*****

Ruské loděnice zahájily v Den Ruska stavbu dvou dieselových ponorek.

*****

Britský princ Andrew požádal svou matku, královnu Alžbětu, aby mu umožnila návrat do královského života, a snaží se získat zpět některé tituly a povinnosti, které mu byly odebrány po odhalení jeho údajného zapojení do sexuálního kruhu nezletilých Jeffreyho Epsteina, uvedl Sunday Telegraph.

*****

Norsko vypovídá smlouvu na vojenské vrtulníky NH-90, kterou podepsalo v roce 2001, oznámil na tiskové konferenci ministr obrany Gram. Model, který byl vyvinut speciálně pro splnění požadavků vojenské aliance, norská armáda označila za neoptimální a uvedla četné závady a zpoždění.

Jelikož model „nikdy nebude schopen splnit požadavky norských ozbrojených sil“, Oslo nyní požaduje vrácení téměř 500 milionů euro, které dosud zaplatilo. Provoz vrtulníků, které již byly Norsku dodány, byl v pátek s okamžitou platností ukončen. Stroje budou vráceny výrobci, francouzské nadnárodní společnosti N-H-Industries.

Oslo mezitím údajně hledá náhradu, která by mohla pocházet z USA, uvedl německý deník Die Welt.

*****

Německá vláda se snaží zavést ještě přísnější kontroly držení zbraní, aby zabránila nákupu zbraní politickými extremisty a psychicky narušenými osobami.

Nejnovější výzva k omezení přichází částečně v reakci na vraždy v Hanau v únoru 2020, kdy rasistický útočník Tobias R. zavraždil devět barevných lidí a poté zabil svou matku a sebe. (To jsou ale „náhody“. V USA probíhá ta stejná debata, jak lidem omezit právo k držení zbraní, a to na základě falešného příběhu o střelbě ve škole. Pozn. př.)

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.