Euro se během středečního obchodování propadlo vůči americkému dolaru na pětileté minimum v důsledku zvýšených obav z možné energetické krize a hospodářského zpomalení v Evropě.

Euro dále oslabilo poté, co ruský energetický gigant Gazprom přerušil dodávky plynu do Polska a Bulharska kvůli jejich odmítnutí platit v rublech, což vedlo k nejistotě ohledně energetické bezpečnosti bloku.

V březnu ruský prezident Vladimír Putin oznámil, že platby za dodávky zemního plynu Evropské unii a dalším zemím, které na Rusko uvalily sankce, budou probíhat v ruské měně. Nový platební mechanismus byl nyní zaveden, oznámil v úterý Kreml.

***** ****

Prezident Putin varuje, že Rusko nebude váhat použít na svou obranu „zbraně, které nemá žádná jiná země“.

Ruský prezident Vladimir Putin varoval vnější síly před vměšováním do ukrajinského konfliktu a slíbil „bleskovou“ reakci na takové akce s použitím nejmodernějších zbraní.

„Pokud se někdo rozhodne zasáhnout do probíhajících událostí zvenčí a vytvořit pro nás nepřijatelné strategické hrozby, měl by vědět, že naše odpověď na tyto přicházející údery bude rychlá, blesková,“ řekl Putin ve středečním projevu k zákonodárcům.

„Máme k tomu všechny nástroje. Nástroje, kterými se nikdo kromě nás nemůže pochlubit. Ale my se chlubit nebudeme. Použijeme je, pokud taková potřeba nastane,“ řekl prezident, aniž by upřesnil, které nástroje by mohly být nasazeny.

Dodal, že ruské orgány již učinily všechna nezbytná rozhodnutí, aby se na takovou reakci připravily.

Minulý týden Rusko úspěšně otestovalo svou nejmodernější mezikontinentální balistickou raketu RS-28 Sarmat. Nová raketa schopná nést jaderné zbraně může nést několik hypersonických kluzáků Avangard, které jsou údajně schopny obejít jakoukoli stávající protivzdušnou obranu díky své extrémní rychlosti a schopnosti provádět během letu neustálé manévry.

Na rozdíl od Ruska nemají USA a jejich spojenci v NATO v současné době ve výzbroji žádné hypersonické zbraně.

USA a jejich spojenci však zatím vyloučili nasazení pozemních jednotek NATO nebo vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou, protože se obávají přímého konfliktu s Ruskem.

Moskva dodávky smrtící pomoci na Ukrajinu opakovaně odsoudila s tím, že pouze destabilizují situaci a ztěžují vyhlídky na mír. V úterý ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil NATO, že „v podstatě vede válku s Ruskem prostřednictvím prostředníka a tohoto vyzbrojuje“.

Rusko zaútočilo na svého souseda koncem února poté, co Ukrajina odmítla plnit podmínky minských dohod, poprvé podepsaných v roce 2014, a Moskva nakonec uznala donbaské republiky Doněck a Luhansk. Protokoly zprostředkované Německem a Francií měly separatistickým regionům poskytnout zvláštní status v rámci ukrajinského státu.

Kreml od té doby požadoval, aby se Ukrajina oficiálně prohlásila za neutrální zemi a poskytla záruky, že nevstoupí do NATO. Ukrajina považuje ruskou ofenzívu za nevyprovokovaný válečný akt a popřela tvrzení, že by plánovala znovudobytí obou republik použitím síly.

***** ****

EU přiznává, že sankce proti Rusku nefungují. Varšava vyzývá Brusel, aby situaci „napravil“ novými sankcemi.

Polský premiér Mateusz Morawiecki ve středu konstatoval, že Rusko úspěšně odolává západním sankcím, a vyjádřil nad touto skutečností politování.

„Zatím vidíme, že Rusko se bohužel se sankcemi vyrovnává dobře,“ řekl novinářům a dodal, že v zájmu „nápravy“ situace bude Varšava usilovat o vypracování nových sankcí.

Moskva potvrdila neúspěch plánů „nepřátelských“ zemí na „ekonomické uškrcení Ruska“.

***** ****

Kreml reaguje na tvrzení EU o „vydírání plynem“. Rusko tvrdí, že jeho rozhodnutí požadovat platbu za zemní plyn v rublech je důsledkem „bezprecedentních nepřátelských kroků“, které EU proti Rusku podnikla.

***** ****

Dánsko bude posílat cizince odsouzené v zemi k výkonu trestu do kosovské věznice. Pokud parlamenty obou stran dají dohodě zelenou, mohli by být první vězni převezeni na Balkán již v příštím roce.

Dánský ministr spravedlnosti Nick Haekkerup a jeho kosovská kolegyně Albulena Haxhiu podepsali dohodu, která vyhrazuje přibližně 300 cel v kosovské věznici pro dánské odsouzené migranty. Podle tohoto plánu si budou vězni, kteří nejsou dánskými státními příslušníky, odpykávat tresty uložené dánskými soudy ve věznici nacházející se v kosovském městě Gjilan.

***** ****

Rusko tvrdí, že jeho rakety zasáhly sklad zbraní v ukrajinském městě Záporoží, kam putovaly velké dávky zbraní dodaných Západem. Vojenský sklad zřízený na území Záporožského průmyslového hliníkárenského závodu byl zasažen raketami Kalibr, vypálenými z lodí ruského námořnictva v Černém moři. V objektu se nacházela „velká dávka zahraničních zbraní a munice, které ukrajinské armádě dodaly USA a evropské země“, uvedlo ministerstvo.

***** ****

EU zvýší dovoz ruského plynu prostřednictvím zemí, které jsou ochotny platit v rublech. Snaží se tak nahradit výpadek v dodávkách plynu v členských státech, které odmítají plnit podmínku platby v ruských rublech.

***** ****

Čtyři kupující země z EU platily za plyn v rublech. Již nejméně 10 zemí si zřídilo bankovní účty u ruské Gazprombank.

***** ****

USA jsou připraveny akceptovat neutrální status Ukrajiny. Americký ministr zahraničí Antony Blinken v Senátu prohlásil, že Kyjev si musí vybrat, zda bude neutrální, nebo bude členem NATO.

Z Russia Today vybrala a přeložila tereza

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.