Úřad generálního prokurátora DLR vznesl trestní obvinění proti třem zahraničním žoldákům: dvěma britským a jednomu marockému občanovi. Hrozí jim trest smrti.

*****

Spojené státy investovaly 54 miliard dolarů do války na Ukrajině, zatímco do hospodářské spolupráce se zeměmi jihovýchodní Asie bylo investováno 0,15 miliardy dolarů.

„Téměř 400násobný rozdíl ukazuje, jak moc USA milují válku.“ Uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian.

*****

Český ministr zahraničí Jan Lipavský je v covidové izolaci. Se svým indickým protějškem Subrahmanjamem Džaišankarem jednal v Praze videokonferenčně

*****

Michail Mizincev, vedoucí ruského Národního centra řízení obrany, v úterý uvedl, že bojovníci nacionalistických praporů úmyslně spálili více než 50 000 tun obilí tím, že zapálili velké obilné silo v přístavu Mariupol, když opouštěli dobyté oblasti.

Uvedl, že tyto události se odehrávají za plné podpory „zemí takzvaného civilizovaného Západu“ a pokračující „hysterie kolem falešných obvinění, že Ruská federace vyvolala ve světě potravinovou krizi“.

„Tento nelidský zločin ukazuje celému světovému společenství pravou tvář kyjevského režimu, který v podstatě používá metody potravinového terorismu proti vlastnímu lidu,“ řekl Mizincev.

Generál rovněž uvedl, že během speciální operace ozbrojených sil Ruské federace je civilistům poskytována všestranná pomoc a podpora, a je s nimi zacházeno humánně.

A dnes (středa 8.6.) ruské ministerstvo obrany obvinilo ukrajinské „bojovníky nacionalistických praporů“ z úmyslného zapálení velké sýpky v mariupolském námořním přístavu při útěku před ruskými jednotkami.

*****

OSN není schopna ověřit obvinění Kyjeva, že Moskva „krade“ a vyváží ukrajinské obilí, uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stephane Dujarric.

Na dotaz ohledně těchto tvrzení během úterního brífinku Dujarric uvedl, že ani úřad generálního tajemníka OSN, ani Světový potravinový program OSN (WFP) nemají o této záležitosti žádné věrohodné informace.

*****

Spojené státy vedou s evropskými zeměmi „velmi aktivní“ diskuse, jejichž cílem je omezit příjmy, které může Rusko získat z prodeje ropy, aniž by došlo k přerušení dodávek, uvedla v úterý americká ministryně financí Janet Yellenová.

Yellenová údajně řekla senátnímu finančnímu výboru, že američtí představitelé mají zájem na tom, aby ruská ropa proudila na světový trh, aby se udržely ceny a zabránilo se prudkému nárůstu, který by mohl způsobit celosvětovou recesi.

*****

Podle tureckého ministra zemědělství a lesnictví Vahita Kirişciho Ukrajina souhlasila s prodejem obilí do Turecka s 25% slevou.

Ankara úzce koordinuje své kroky s Moskvou a Kyjevem s cílem dosáhnout dohody o obnovení dodávek ukrajinských zemědělských produktů z Oděsy, hlavního černomořského přístavu v zemi.

*****

Světová banka snížila svou prognózu globálního růstu pro letošní rok ze 4,1 % na 2,9 % a varovala, že mnoho zemí bude pravděpodobně čelit recesi.

*****

76% britských spotřebitelů má nyní „velké obavy z budoucnosti“ ohledně cen potravin, potvrdila v úterý agentura Food Standards Agency. Úřad reaguje „naléhavou“ spoluprací s charitativními organizacemi a dárci na posílení dodávek do potravinových bank, které zaznamenaly prudký nárůst poptávky. Během jednoho roku se drasticky zvýšil z 9 % v březnu 2021 na 15 % v březnu 2022.

*****

Světová banka oznámila balíček pomoci Ukrajině ve výši 1,49 miliardy dolarů.

*****

Cena ropy Brent na londýnské burze ICE poprvé od 24. března překonala 122 dolarů za barel.

*****

Ruská protivzdušná obrana sestřelila dvě ukrajinské stíhačky MiG-29 a vrtulník Mi-8.

*****

Rusko je připraveno zajistit bezpečnost lodí opouštějících ukrajinské přístavy, řekl Lavrov.

*****

Západní země nejsou ochotny diskutovat o mírovém urovnání ukrajinské krize, řekla rozhlasové stanici Sputnik mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

*****

Ukrajinské jednotky používaly bezpilotní letouny k vedení palby na město Světlodarsk v Luhanské lidové republice (LLR), a proto si byly vědomy, že střílejí na civilisty, kteří si přišli pro humanitární pomoc, řekl agentuře TASS důstojník Lidové milice LLR Andrej Maročko.

*****

Společnost IBM, která již dříve pozastavila svou činnost v Rusku, začala své aktivity v zemi ukončovat. Příslušné prohlášení šéfa korporace Arvinda Krishny bylo v úterý zveřejněno na internetových stránkách jednoho z největších světových výrobců hardwaru a softwaru.

*****

Školáci v Melitopolu budou mít v novém školním roce výuku v ruštině a s pětistupňovou klasifikační stupnicí, uvedla v rozhovoru pro agenturu TASS Galina Danilčenková, vedoucí vojensko-civilní správy Melitopolu.

*****

Ukrajinský prezident Zelenskyj oznámil, že jeho země pozastavuje veškerý vývoz uhlí a plynu před tím, co označil za „nejtěžší zimu za všechny roky nezávislosti“.

„Kvůli válce to bude skutečně nejtěžší zima za všechny roky nezávislosti. V tomto období nebudeme prodávat náš plyn a uhlí do zahraničí. Veškerá domácí produkce se zaměří na uspokojení domácí poptávky,“ uvedl Zelenskyj ve videu, které zveřejnil na svém Telegram kanálu.

Premiér Denis Šmygal již dříve uvedl, že produkce uhlí v ukrajinských státních dolech klesla od konce února o třetinu, a doporučil „připravit se na nejtěžší topnou sezónu v historii Ukrajiny“.

*****

Obyvatelé všech ukrajinských regionů budou moci nově žádat o ruský pas v Chersonské oblasti, řekl ve středu novinářům náčelník vojensko-civilní správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo.

*****

Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov uvedl, že obdržel dopis, v němž byl vyzván, aby veřejně vystoupil proti ruské vládě.

„Nedávno jsem poštou obdržel dopis s výzvou, abych odsoudil svou vlast a odsoudil kroky ruského prezidenta. A bylo mi doporučeno, abych se obrátil s dotazem na úřad náměstkyně ministra zahraničí USA Wendy Shermanové, zda jsem připraven tento návrh přijmout,“ řekl v úterý večer v pořadu Bolšaja igra (Velká hra) na ruském Prvním kanálu.

Antonov dodal, že ruské velvyslanectví si v této věci vyžádalo vysvětlení od amerického ministerstva zahraničí.

Pokud byste chtěli přispět na překlady článků a chod webu, můžete tak učinit na účet číslo: 2902118402 / 2010 (Fio banka).

Platba ze Slovenska – IBAN: SK7383300000002902118402

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.