Představitelé Albánie, Kosova a Bosny a Hercegoviny odmítli tvrzení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že tyto země vysílají „žoldáky“ bojovat na Ukrajinu, kde panují obavy z ruské invaze.

Tisková agentura Russia Today v pátek citovala Lavrova, který uvedl, že se pracuje na ověření informací o „žoldácích“ z Albánie, Kosova a Bosny, kteří míří na Ukrajinu.

„Kosovo a některé další části západního Balkánu se stávají ohniskem zločinu. Jsou tam teroristé, drogoví dealeři. Jsou tam rekrutováni žoldáci pro vojenské konflikty, které mimo jiné rozpoutávají USA,“ řekl Lavrov.

„Existují informace, že jsou rekrutováni bojovníci z Kosova, Albánie a Bosny a Hercegoviny, aby vyvedli Rusko z rovnováhy, což zahrnuje i jejich vyslání do Donbasu [na východě Ukrajiny],“ dodal.

Ve všech třech balkánských zemích Lavrovovy komentáře zmátly a pobouřily úředníky.

Blerim Vela, náčelník štábu kosovského prezidenta, na Twitteru komentáře odmítl jako „upozornění na falešné zprávy“.

„Lživé obvinění ruského ministra zahraničí Lavrova, že Kosovo poskytuje Donbasu žoldáky, je nedílnou součástí dezinformační kampaně, která se snaží ospravedlnit vojenskou agresi proti Ukrajině. Kosovo stojí po boku svých spojenců a Ukrajiny při obraně svobody a demokracie,“ napsal Vela.

V Albánii socialistický poslanec Pandeli Majko, bývalý premiér, označil tyto komentáře za „bezprecedentní“. Poznamenal také: „Vláda se domnívá, že je třeba, aby se v této věci rozhodlo: „Indický televizní kanál WION natočil kroniku o mapě etnického původu dobrovolníků, kteří odešli na pomoc Ukrajině.“

BIRN požádal vlády Kosova a Albánie, aby se k Lavrovovým tvrzením vyjádřily, ale ani jedna z nich do doby zveřejnění článku neodpověděla.

Bosenské ministerstvo bezpečnosti uvedlo, že podle dostupných údajů žádný občan Bosny neodešel bojovat po boku ukrajinských sil.

„Pošleme oficiální dotaz na ruské velvyslanectví v Sarajevu ohledně tohoto prohlášení. Pokud má Lavrov nějaké informace o takových aktivitách v Bosně, doufám, že se o ně před jejich zveřejněním podělí s našimi bezpečnostními službami,“ řekl v pátek ironicky bosenský ministr zahraničí Bisera Turković.

Zdroj: Balkan Insight

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.