Některé banky v Německu omezily výběry v hotovosti, poté, co bylo z účtů vybráno velké množství hotovosti. Údajně chtějí zajistit zásobování pro široké obyvatelstvo a chránit zákazníky před riziky, šíří banky zločineckou propagandu. Chystají se lidem ukrást peníze, nebo na příkaz vlády zakázat lidem vlastnit hotovost? Zhroutí se německá ekonomika a padne s ní i euro?

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Některé banky a spořitelny zjevně snížily limity pro výběr hotovosti. Noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung se odvolávají na čtenáře, kteří uvádějí, že z jejich bank nebylo možné získat částky 10 000 eur nebo více. Jako příklad noviny uvedli banky v Hamburku, Heidelbergu, Stuttgartu a Severním Porýní-Vestfálsku.

Po zastavení veřejné provozu v pobočkách bank nebylo také možné z bankomatů vybrat více než 1 000 eur. Na jedné straně banky uvádějí jako důvod omezení bezpečnostní důvody – čím vyvstává otázka, zda je úkolem banky o tom rozhodovat. Na druhé straně chtějí zabránit nedostatku hotovosti na svých pobočkách. Nebo jsou čísla na účtech fiktivní a banky nemají aktiva? Co by se stalo, kdyby všichni chtěli hotovost?

Na žádost novin Frankfurter Allgemeine Zeitung oznámil Deutsche Sparkassen und Giroverband-Kochfeld (Německý spořitelen a žirový svaz Kochfeld), že svaz neposkytl svým vlastním spořitelnám žádné doporučení týkající se horních limitů pro výběr hotovosti. „Celkově je zásobování hotovostí zajištěno, nedojde k nedostatkům a nezbytná infrastruktura zůstane také nedotčená,“ uvádí se dále.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Deutsche Bundesbank (Spolková banka Německa) v úterý rovněž zdůraznila, že její trezory jsou dobře naplněné a lidé se nemusí obávat, že by peníze v hotovosti mohly chybět. Tak proč je sakra nemohou v bance a z bankomatu vybrat? Lžou v Německu, jako lhali za první i druhé světové války? Z bankrotuje německá ekonomika a pošle celou EU k čertu?

Zdá se, že lidé ztratili důvěru a poptávka po hotovosti v Německu byl v tomto týdnu do poloviny týdne téměř dvojnásobně vyšší než ve srovnatelném období předchozího roku, uvedla v pátek mluvčí Bundesbank pro FAZ. Ve čtvrtek se však vzestupný trend výběrů v hotovosti stabilizoval a v pátek se výběry dokonce snížily, uvádí se známým uklidňujícím žargonem, ale nedodají, že to je způsobeno nezákonnými limity, ty si stanovuje klient a ne banka.

Zdroj: VN
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.