Prezident Joe Biden v pátek podepsal exekutivní příkaz, kterým nařídil ministerstvu spravedlnosti a dalším vládním agenturám, aby prověřily dokumenty týkající se vyšetřování FBI z 11. září a případně je odtajnily, čímž splnil svůj předvolební slib jen několik dní před 20. výročím teroristických útoků.

Bidenův příkaz ukládá generálnímu prokurátorovi Merricku Garlandovi, aby odtajněné dokumenty zveřejnil během následujících šesti měsíců.

„Nikdy nesmíme zapomenout na neutuchající bolest rodin a blízkých 2 977 nevinných lidí, kteří byli zabiti během nejhoršího teroristického útoku na Ameriku v naší historii,“ uvedl Biden v pátečním prohlášení. „Pro ně to byla nejen národní a mezinárodní tragédie. Byla to i osobní zkáza.“

Prezidentův výnos přišel poté, co minulý týden téměř 1 800 Američanů, kterých se útoky přímo dotkly, vydalo prohlášení, v němž se postavilo proti Bidenově účasti na jakýchkoli letošních vzpomínkových akcích, pokud nedodrží svůj slib odtajnit dokumenty, které podle nich mohou ukazovat na spojení saúdskoarabských představitelů s těmito událostmi.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Od závěru Komise pro 11. září 2004 bylo objeveno mnoho vyšetřovacích důkazů, které usvědčují saúdské vládní představitele z podpory útoků,“ uvádí se v prohlášení skupiny. „Ministerstvo spravedlnosti a FBI se během několika administrativ aktivně snažily tyto informace utajit a zabránit americkému lidu, aby se dozvěděl celou pravdu o útocích z 11. září.“

Tisíce příbuzných obětí zažalovaly v roce 2017 Saúdskou Arábii za spoluvinu a rodiny bezvýsledně tlačily na čtyři americké prezidenty, aby zveřejnili více informací o možném zapojení Saúdské Arábie do financování teroristických útoků. Obhájci byli loni pobouřeni, když tehdejší generální prokurátor William Barr prohlásil, že dokumenty musí zůstat utajené kvůli ochraně národní bezpečnosti, a to jen několik měsíců poté, co bývalý prezident Donald Trump slíbil, že spisy FBI uvolní.

Bidenův krok k odtajnění dokumentů znamenal zlomový okamžik v téměř dvacetiletém úsilí některých rodin, které 11. září 2001 ztratily své blízké.

„Mé srdce je i nadále s rodinami z 11. září, které trpí, a moje administrativa bude i nadále s úctou jednat se členy této komunity,“ řekl Biden. „Vítám jejich hlasy a pohled na věc, až budeme hledat cestu vpřed.“

Přeložila tereza | Zdroj: POLITICO.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.