Redaktor listu Morning Star říká, že přímo na místě viděl, jak bují krajní pravice na západní Ukrajině.

Velká britská média informují o ukrajinském konfliktu jednostranně a snaží se ospravedlnit neonacisty v zemi, uvedl pro RT Steve Sweeney, mezinárodní redaktor londýnských novin Morning Star.

Sweeney, který se nedávno vrátil z města Lvov u hranic s Polskem, uvedl, že tam musel sám odcestovat, protože „zpravodajství britských médií o Ukrajině je nyní neuvěřitelně omezené“.

„Máte tu Timesy, Telegraph, Guardian, BBC, Sky News, Kanál 4, které produkují zprávy z Kyjeva a Lvova, které se vůbec neodchylují od vládní linie a od linie NATO ohledně toho, co se děje v ukrajinském konfliktu s Ruskem,“ řekl.

„Je vyvíjeno velké úsilí, aby se neonacistický prapor Azov očistil („vybělil“) nebo rehabilitoval, že buď nemá na Ukrajině žádný vliv, nebo je to prostě jen nepochopený nacionalista,“ upozornil novinář.

Prapor Azov je nechvalně známá neonacistická jednotka v řadách ukrajinské armády. Jeho příslušníci bojují proti ruským silám ve strategickém přístavním městě Mariupol od začátku vojenské operace Moskvy. Mnoho z nich bylo zabito, zatímco zbytek, včetně několika velitelů, složil zbraně na začátku května poté, co se několik týdnů skrýval v ocelárně Azovstal. Záběry vzdávajících se bojovníků ukazují, že mnozí z nich mají na sobě tetování s hákovými kříži a dalšími nacistickými symboly.

Sweeney zašel tak daleko, že reportáž BBC o praporu Azov označil za „mistrovskou lekci v popírání fašismu“.

Redaktor Morning Star popsal, co viděl ve Lvově: „Samotné město bylo v podstatě plné fašistů a žoldáků a lidí ve vojenských uniformách, kteří využívají civilní dopravní sítě, aby se dostali na Ukrajinu z Polska.“

Cizinci ve vojenské výstroji, kteří říkají, že přišli na Ukrajinu „zabíjet Rusy“, jsou vítáni s otevřenou náručí; je jim rozvinut červený koberec, jsou poplácáváni po ramenou a je s nimi zacházeno jako s hrdiny,“ řekl.

Uvedl však také, že jako s novinářem s ním ukrajinské úřady jednají zcela jinak.

„Stalo se mi, že jsem byl dotazován na své působení na Ukrajině. Řekli mi, že jsem špion, že mě zatknou a budou mučit, a že to může být ještě horší, což znamená, že by mě mohli zabít,“ vzpomíná Sweeney.

(Pozn. př.: A žoldák v uniformě se zbraní by nemohl být špion?! To je logika jak…)

Zdroj. rt.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.