Elon Musk si myslí, že jsme pravděpodobně všichni uvězněni v pseudo-existenci podobné Matrixu

„Vesmír je starý 13,8 miliardy let, takže všechny civilizace, které v něm vznikly, měly spoustu času na zdokonalení svého technologického know-how“, vysvětlil  zakladatel a generální ředitel společnosti SpaceX během vystoupení v podcastu komika Joea Rogana.

„Pokud předpokládáte vůbec nějaké tempo zlepšování, pak budou hry k nerozeznání od reality, nebo civilizace skončí. Jedna z těchto dvou věcí nastane,“ řekl Musk. „Proto se s největší pravděpodobností nacházíme v simulaci, protože existujeme.“

„Myslím, že s největší pravděpodobností existuje mnoho, mnoho simulací,“ dodal. „Stejně dobře je můžete nazývat realitou, nebo je můžete nazývat multivesmírem.“

Substrát, na kterém tyto simulace běží, ať už je to cokoli, je pravděpodobně docela nudný, přinejmenším ve srovnání se samotnými simulacemi“, řekl dále Musk Roganovi. „Proč byste dělali simulaci, která je nudná? Udělali byste simulaci, která je mnohem zajímavější, než základní realita,“ řekl Musk a odkázal na videohry a filmy, které lidstvo vytváří a které jsou destilací toho, co je na životě zajímavé.

Miliardář a podnikatel není v tomto výkladu zdaleka sám. Řada fyziků, kosmologů a filozofů považuje hypotézu o simulaci za přesvědčivou. Pokud někdy vznikla byť jen jedna vyspělá mimozemská civilizace se zálibou ve vytváření simulací, pak by teoreticky mohla vytvořit tisíce – nebo možná dokonce miliony či miliardy – „falešných“ vesmírů. A pro obyvatele těchto digitálních říší by bylo těžké zjistit pravdu, protože všechny důkazy, které by mohli shromáždit, by pravděpodobně byly podstrčeny tvůrci.

Pokračování článku: Elon Musk: Žijeme v Matrixu

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.