Papež František dal nejvyšším finančním úředníkům Vatikánu tři měsíce na to, aby převedli své finanční podíly do jiného úřadu.

Vatikánští představitelé údajně zpackali správu stamilionů eur v darech a investicích, které jsou nyní předmětem vyšetřování korupce

Papež František dal vatikánskému státnímu sekretariátu tři měsíce na to, aby převedl všechny své finanční podíly do jiného vatikánského úřadu poté, co sekretariát zpackal správu stovek milionů eur v darech a investicích, které jsou nyní předmětem korupčního vyšetřování.

Papež František svolal ministra zahraničí, kardinála Pietra Parolina, jeho zástupce, a také nejvyšší vatikánské finanční úředníky na středeční schůzku a dal jim tříměsíční lhůtu na dokončení finančního převodu, řekl to vatikánský mluvčí Matteo Bruni (a zároveň ředitel tiskového úřadu Svatého stolce římské kurie).

Vatikán zveřejnil dopis, který František 25. srpna napsal Parolinovi, v němž papež oznámil, že zbavuje státní sekretariát jeho způsobilosti nezávisle spravovat peníze.

Papež František také uvedl „reputační rizika,“ která oddělení podstoupilo předchozími investicemi do spekulativních operací, jež Svatý stolec stály desítky milionů eur, z nichž část pocházela z darů věřících od Peterovy Pence (almužny svatého Petra).

 

[wp_ad_camp_2]

 

Františkovo rozhodnutí bylo nepříjemnou ranou pro postavení státního sekretariátu jako nejmocnějšího úřadu Svatého stolce, což ho snížilo v podstatě na úroveň jakéhokoli jiného pracoviště, které musí navrhnout rozpočet a nechat jej schválit a kontrolovat jinými.

Papež František uvedl, že jeho finanční majetek má nyní držet Správa majetku Apoštolského stolce, známá jako APSA, která je začleněna do konsolidovaného rozpočtu Svatého stolce. Na výdaje bude dohlížet ministerstvo hospodářství.

Výsledkem je v podstatě to, o co před lety usiloval kardinál George Pell, Františkův první ministr hospodářství, který se střetl se státním sekretariátem kvůli jeho finančním reformám a snahám o uzurpaci kontroly nad neoficiálními fondy ministerstva. V roce 2014 se slavně pochlubil, že „objevil“ stovky milionů eur, které byly „odsunuty především na sektorových účtech a neobjevovaly se v rozvaze“ – což odkazuje na interní portfolio aktiv státního sekretariátu.

Pell musel v roce 2017 od těchto reformních snah upustit, aby mohl čelit soudu kvůli sexuálnímu zneužívání ve své rodné Austrálii. Minulý měsíc byl však zproštěn viny a triumfálně se vrátil do Říma, kde se mu dostalo dobře propagované audience u Františka.

František se postavil proti svému vlastnímu sekretariátu, a to vprostřed ročního vyšetřování vatikánských prokurátorů ohledně investice úřadu ve výši 350 milionů euro (413 milionů USD = 8,9 mld. Kč) do londýnského realitního podniku.

Prokurátoři obvinili několik úředníků tohoto pracoviště ze zneužívání jejich pravomocí kvůli svému zapojení do obchodu, a také několik italských prostředníků, že údajně obrali Vatikán o desítky milionů eur na odměnách.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Skandál odhalil neschopnost vatikánských monsignorů (kněží nesoucích čestný titul) spravovat peníze od doby, kdy v rámci této obchodní dohody podepsali hlasovací akcie a souhlasili s tím, že Italům, kteří byli v obchodních kruzích známí svými pochybnými obchody, budou pro nic za nic platit přemrštěné poplatky.

Ve svém dopise Parolinovi František citoval tyto pochybné londýnské obchodní spekulace i investice státního sekretariátu do investičního nástroje se sídlem na Maltě, Centurion Global Fund, v čele s dlouholetým externím finančním ředitelem Vatikánu.

Podle italského deníku Corriere della Sera investoval Centurion do takových riskantních podniků, jako je film Rocketman o Eltonu Johnovi či holdingová společnost v čele s Lapo Elkannem, jedním z okázalejších členů italského klanu Agnelli.

Přeložila jena | Zdroj: Aljazeera

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.