Emmanuel Macron, který byl s velkou podporou establishmentu a médií zvolen francouzským prezidentem, se snaží setřást reputaci prezidenta bohatých, moc mu to ale nejde.

 

[wp_ad_camp_1]

Úterních protestů proti Macronovým plánům osekat 120 000 pracovních míst a snížit nemocenskou se má zúčastnit přes 5 milionů lidí. Poprvé po hodně dlouhé době totiž proti sobě dokázal nějaký politik spojit všech devět odborových organizací, které sdružují 5,4 milionů zaměstnanců, najednou. Mylene Jacquotová z jednoho z největších odborových svazů CFDT prohlásila: “Mělo by jít o masivní mobilizaci dělníků.”

Kritika Macrona vyvrcholila poté, co upustil od většího zdanění bohatých a při návštěvě oblasti Corrèze v centrální části Francie, kde hovořil Macron s místním činitelem, se navezl do nezaměstnaných Francouzů neomaleným prohlášením, že nemají dělat bordel, ale hledat si práci. Prezidentovi oponenti jsou pobouřeni, zazněly i poznámky o „aroganci bankéře vůči chudým“. Macron je totiž známý tím, že pracoval mimo jiné pro nechvalně proslulou bankéřskou dynastii Rothschildů. Podle některých zpráv si prezident nebyl vědom, že ho někdo nahrává. Politolog Jérôme Sainte-Marie prohlásil, že Macron „ukázal svou pravou tvář.“

 

[wp_ad_camp_1]

Mluvčí vlády Christophe Castaner Macrona ale brání (ostatně je to jeho práce) a tvrdí, že „prezident by měl být schopen užívat slova jako každý běžný občan“. Není to ale zdaleka poprvé, co prezident vyvolal kontroverze svými výroky. V minulosti už pobouřil například prohlášením, že „nádraží je místo, kde se úspěšní lidé setkávají s těmi, co nic neznamenají“, nebo slovy, že neustoupí ve svých reformách „ani lenochům, ani cynikům, ani radikálům“. Svoje opovržení vůči nízkopříjmovým skupinám projevil už jako ministr hospodářství v socialistické vládě předchozího prezidenta Françoise Hollanda, když hovořil o „negramotných pracovnicích“ na jatkách v Bretani, kde přišlo o práci 800 lidí.

Jak je vidět, sám příliš velkou inteligencí neoplývá. Dnes mu ale chudí, nad které se tak rád povyšuje, mohou pořádně zatopit.

Zdroj: 1

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.