Prezident USA Donald Trump o víkendu navrhl, aby se setkání G7, které bylo z důvodu pandemie koronaviru zrušeno, přesunulo na září a byly pozvány také jiné státy, jako Rusko, Austrálie, Jižní Korea a Indie. Svůj návrh zdůvodnil tím, že formát G7 je již zastaralý.

Kanadský premiér Justin Trudeau se ovšem vyslovil proti účasti Ruska na letošním summitu G7. Podle něho je Rusko stále ještě „destruktivní silou.“ Trudeau řekl na pondělní tiskové konferenci: Rusko bylo z G7 vyloučeno před několika lety na základě invaze na Krymu. Vzhledem k tomu, že tato země i ustavičně porušuje mezinárodní pravidla a normy, zůstává z G7 vyloučena a bude tomu tak i nadále.

 

[wp_ad_camp_2]

 

G7 – USA, Francie, Velká Británie, Kanada, Japonsko, Itálie a Německo – byly vždy místem pro „upřímnou zábavu mezi spojenci a přáteli.“ Zda se účastní setkání, když bude pozván i jeho ruský kolega Vladimír Putin, nechal Trudeau otevřeno. Bude „ještě mnoho diskusí o tom, jak, kde a kdy se toto setkání bude konat.“ Mimo to Trudeau zdůraznil, že skupinu G20, ke které patří i Rusko, zastupují i země, „se kterými nemáme zas až tak skvělé vztahy.“

Státy G7 se každý rok střídají jako hostitelé. Letos jsou na řadě USA. Prezident USA chtěl zpočátku využít k rokování jeden ze svých pozemků na Floridě, ale v březnu byla tato událost z důvodu pandemie koronaviru zrušena. Poté se Trump nově vyslovil pro setkání G7 jako signál toho, že se svět vzpamatovává z krize koronaviru. Aktuálně platí přísná pandemická opatření v omezení cestování mezi USA a Evropou.

Pro tadesco přeložila Marki | Zdroj: RT Deutsch

Kanadský premiér Justin Trudeau, na znamení toho, pro koho opravdu pracuje, řekl, že „Kanaďané se nebudou moci vrátit k životu, jaký znali před pandemií coronaviru, dokud nebude k dispozici vakcína.“ Justin, syn Fidela Castra, téměř jistě zavraždil svého bratra, skutečného syna Pierra Trudeaua, aby se stal předsedou vlády.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.