V italském hlavním městě Římě bylo tuto středu horko, velmi horko. Na Sicílii je však v současné době ještě větší horko. Ve Floridii nedaleko Syrakus bylo naměřeno 48,8 stupně, což je nejvyšší teplota, jaká kdy byla v Evropě zaznamenána. Měření ještě nebylo potvrzeno.

Dosavadní italský rekord 48,5 stupně, který byl zaznamenán na Sicílii v roce 1999, byl zřejmě překonán. Podobné teploty se v minulosti vyskytovaly pouze v Aténách.

Oblast vysokého tlaku vzduchu Lucifer se nyní přesouvá dále na sever. O víkendu dosahovaly teploty v centrálních oblastech Toskánska a Lazia, kam patří i Řím, až 40 stupňů.

Ostrov Sicílie a oblast Kalábrie se již celé léto potýkaly s požáry, z nichž mnohé byly způsobeny žhářstvím, ale podnítilo je horko. Pohoří Madonie nedaleko sicilského hlavního města Palerma již několik dní sužují plameny, které ničí úrodu, flóru a faunu, ale i domy a průmyslové budovy.

Sicilský guvernér Nello Musumeci vyhlásil v horách stav nouze a ministr zemědělství Stefano Patuanelli se sešel se starosty regionu.

Přeložila tereza | Zdroj: Euronews.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.