Len pred pár dňami sa v Samarkande konalo stretnutie hláv štátov a vlád členov, kandidátov a pozorovateľov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. Súčasťou združenia sú aktuálne krajiny s obyvateľstvom predstavujúcim už približne polovicu ľudstva. A s viac ako polovicou celkovej materiálnej výroby planéty.

Prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching opustil krajinu prvýkrát od začiatku covid pandémie. Je pravda, že na spoločných zhromaždeniach komunikoval len cez obrazovku, ale s kľúčovými partnermi sa stretol osobne.

Povšimnutiahodné sú najmä jeho slová, ktoré zazneli v rozhovore s prezidentom Ruskej federácie Vladimírom Putinom. „Tvárou v tvár kolosálnym zmenám našej doby, ktoré doposiaľ nemajú obdobu v celej histórii v tak globálnom meradle, sme pripravení s našimi ruskými kolegami ukázať príklad zodpovednej svetovej veľmoci. Hrať vedúcu úlohu s cieľom nasmerovať tak rýchlo sa meniaci svet na cestu udržateľného a konštruktívneho rozvoja,“ povedal čínsky prezident.

Si súhlasí s Putinom

Preložené z diplomatickej do „ľudskej reči“, prezident Si odkázal kolektívnemu Západu, že odmieta jeho samozvanú úlohu jediného vládcu sveta. O čom hovorí ruský prezident už celé desaťročia.

Putin na stretnutí so Si uviedol, že „pokusy o vytvorenie sveta s jediným centrom moci nabrali nebezpečnú podobu. A sú absolútne neprijateľné pre drvivé množstvo krajín na planéte“.

Na stretnutí prijala organizácia s konečnou platnosťou tak významný štát ako Irán. Začali sa prístupové rokovania s Bieloruskom. Niekoľko ďalších štátov je v rôznych fázach pridruženia. Napríklad Saudská Arábia, ktorá bola donedávna zdrojom ropy pre USA.

Vzájomne prospešná spolupráca priťahuje

Čoraz viac krajín sveta pochopilo, že práve táto organizácia je priestor pre skutočnú spoluprácu. Dozvedeli sa napríklad, že už začala výstavba druhej etapy plynovodu Sila Sibíri. Jej kapacita bude porovnateľná s možnosťami Nord Stream 2, ktorý Nemecko stále blokuje.

Úder doláru a euru

A navyše, krajiny organizácie sa postupne chystajú prejsť na obchodovanie vo svojich menách. Čo bude znamenať ťažký úder pre dolár a euro. A majú v pláne nimi platiť nielen pri vzájomnom obchodovaní, ale uhrádzať nimi i svoje záväzky voči krajinám iných organizácií ako napríklad Európska únia.

Preložil g. / Zdroj: REN TV

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.