Amnesty International obvinila ukrajinskou armádu z ohrožování civilistů a porušování humanitárního práva v boji proti ruským útočníkům.

Nevládní organizace pro lidská práva uvedla, že ukrajinské síly v Charkově, Donbasu a Mykolajivu v některých případech zřídily základny a provozovaly zbraňové systémy v obydlených oblastech, včetně škol a nemocnic.

Skupina uvedla, že taková taktika porušuje mezinárodní humanitární právo, protože z civilistů dělá cíle ruských úderů.

„Zdokumentovali jsme, že ukrajinské síly ohrožují civilisty a porušují válečné právo, když operují v obydlených oblastech,“ uvedla Agnes Callamardová, generální tajemnice Amnesty International.

Skupina sice uvedla, že tyto praktiky v žádném případě neospravedlňují ruské útoky, ale doktorka Callamardová dodala: „To, že jsou v obranném postavení, nezbavuje ukrajinskou armádu povinnosti dodržovat mezinárodní humanitární právo.“

Amnesty uvedla, že mezi dubnem až červencem strávili její výzkumníci několik týdnů vyšetřováním ruských úderů, a uvedla, že použila satelitní snímky, aby potvrdila důkazy o tom, že se ukrajinské jednotky usídlily v civilních budovách.

Skupina tvrdila, že si není vědoma toho, že by ukrajinští vojáci, kteří se nacházeli v budovách civilních objektů, požádali civilisty o evakuaci nebo jim v ní pomáhali, což podle ní představuje nepřijetí všech možných opatření na ochranu civilistů.

Podle posledních odhadů OSN bylo od začátku operace 24. února zabito více než 11 000 ukrajinských civilistů.

Zdroj: The Telegraph

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.