Demonštrácia vo Viedni zostáva pokojná – napriek pokusom polície o eskaláciu

Tisíce demonštrantov stále prúdia do centra Viedne. Len na zhromaždení FPÖ (Strana slobodných) v Museumsquartier sa údajne zúčastnilo 30 000 ľudí.

Ale: Do redakcie Wochenblick prichádza čoraz viac správ o tom, že s posielaním fotografií a videozáznamov z demonštrácie alebo ich zverejňovaním na sociálnych sieťach sú zrejme problémy. Zdá sa, že aj mobilné telefónne služby sú narušené. Dokonca ani redaktori časopisu Wochenblick na mieste si v súčasnosti nemôžu navzájom telefonovať. Zdá sa, že siete sú preťažené.

Polícia údajne vyvoláva rozruch. Do masy demonštrantov boli napríklad hádzané dymové granáty. Ale aj táto provokácia zjavne vyšla nazmar. Demonštrácia je naďalej pokojná.

Na demonštrácii vo Viedni bola aj šéfredaktorka časopisu Wochenblick Elsa Mittmannsgruberová. „Som ohromená masami, je šialené, koľko ľudí vychádza do ulíc za svoju slobodu,“ opisuje svoje dojmy. Teraz je dôležité, aby sme si túto náladu zobrali so sebou a nenechali sa ňou strhnúť alebo rezignovať. Pretože tento deň len ukazuje, koľko je tých, ktorí sa búria proti povinnému očkovaniu a vládnym opatreniam. „Tento deň je len začiatkom odporu proti povinnému očkovaniu,“ je presvedčená šéfredaktorka Wochenblicku.

Zdá sa, že polícia začína stupňovať situáciu. Zástupkyňa šéfredaktora denníka Wochenblick Bernadette Conradsová informuje, že policajné jednotky si nasadili prilby a zrejme sa pripravujú na obkľúčenie demonštrácie.

Medzitým sa mainstream snaží zatlačiť demonštráciu do kúta pravice a informuje o údajných nepokojoch pravicových radikálov. Organizátor Martin Rutter v krátkom videoposolstve informuje, že Ring-hlavný ťah- je plný ľudí na viac ako piatich kilometroch. Odhaduje, že dnes je v uliciach pokojne vyše 100 000 ľudí za slobodu a proti diktatúre Corony.

Aj ľudia v Slovinsku a Stuttgarte vyjadrujú solidaritu s Rakúšanmi na protestných zhromaždeniach. Dokonca aj šéf spoločnosti Falter Florian Klenk musel pripustiť, že politika sa bude musieť prehodnotiť.

[wp_ad_camp_2]

Demonštrácia bola doteraz mimoriadne pokojná. Hlavný prúd však nemôže nespomenúť, že demonštrácia bola pravicová: „Pravicoví Hooligans viedli demonštráciu“, píše sa v titulku denníka, a nemôže nespomenúť, že na demonštrácii bol údajne videný aj líder identitárov Martin Sellner a Gottfried Küssel. Celkovo bolo podľa správ zatknutých desať osôb. Je možné, že jednotliví provokatéri skutočne spôsobili problémy, ale ešte sa uvidí, či skutočne pochádzali z tábora odporcov opatrení. Odboj Corona sa od začiatku zaviazal k pokojnému a nenásilnému protestu.

Zhromaždenia solidarity v Anglicku, Francúzsku, Slovinsku a Nemecku

Pred veľvyslanectvom v Londýne sa zhromaždilo množstvo demonštrantov, ktorí skandovali „We stand with Austria“. Na nápisoch boli heslá ako: „žiadne očkovacie pasy“, „zdravé deti nepotrebujú vakcínu Covid-19″ alebo „zrušte bbc“.

V Slovinsku sa ľudia zhromaždili pred rakúskym konzulátom v Ľubľane, aby vyjadrili solidaritu s Rakúšanmi.

Rakúsky armádny zväz FGÖ, ktorý má úzke väzby na Stranu slobodných, tiež splnil svoje vyhlásenie (informoval Wochenblick) a pochodoval s transparentom.

Vo Francúzsku vyšli ľudia pred dvoma dňami do ulíc za slobodu. A pre Rakúšanov. Ako nedávno informoval Wochenblick, pred rakúskym veľvyslanectvom v Paríži sa zhromaždilo tisíce ľudí.

Poznámka: podľa hlásenia rakúskej polície sa demonštrácie zúčastnilo približne 350.000 ľudí!

Preložila zuzka | Zdroj s videami a zábermi tu

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.