Ruské ministerstvo obrany nedávno zveřejnilo dokumenty o biolaboratořích na Ukrajině, které financovaly USA a v nichž se zpracovávaly patogeny jako mor, antrax, tularémie (vzácná zoonóza), cholera atd. Mimochodem, iniciativa na zřízení takových laboratoří na Ukrajině, kde se měly zpracovávat „obzvláště nebezpečné patogeny“, vzešla od bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, tehdy ještě senátora za stát Illinois. To, že skutečně existují, nyní potvrdila i Victoria Nulandová, náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti v Bidenově administrativě.

Obamovy plány existují od roku 2005

Na nyní smazaných, ale archivovaných webových stránkách se píše o otevření „Prozatímní centrální referenční laboratoře v Oděse“ na Ukrajině v roce 2010. Uvádí se v něm, že plány na jeho realizaci vznikly v roce 2005, kdy senátor Dick Lugar a tehdejší senátor Barack Obama spolupracovali s ukrajinskými představiteli. Lugar a Obama se také podíleli na koordinaci úsilí amerických a ukrajinských vědců v tomto roce při studiu a údajné prevenci ptačí chřipky.

Zmíněná laboratoř s vysokým stupněm rizika 3 by se měla zaměřit na výzkum nebezpečných patogenů používaných bioteroristy. Například antrax, tularemii (vzácná zoonóza), horečku Q (bakteriální infekce způsobující zoonózu) a další nebezpečné patogeny. Oděsa leží u Černého moře a je považována za důležitý strategický cíl v současné válce mezi Ukrajinou a Ruskem. O město by se brzy mohl vést velký boj.

Laboratoře ve městech, která jsou napadena Ruskem

Podle zprávy je zařízení součástí Nunn-Lugarova programu pro snižování hrozeb (CTR), který byl vytvořen v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu. Na tuto laboratoř se odvolává i zpráva americké Akademie věd. Zmiňuje se o spolupráci mezi Ministerstvem obrany USA a Ministerstvem zdravotnictví Ukrajiny, která byla zahájena dohodou v roce 2005. Doplňková zpráva projektu prevence biologických zbraní, která dokumentuje ukrajinskou síť biologických laboratoří, se také podrobně věnuje patogenům, které se tam používaly k výzkumu.

Mezi patogeny, které laboratoř zkoumala, patřila ebola a „viry patogenní skupiny II pomocí virologických, molekulárních, sérologických a expresních metod“. (Strana 232 zprávy za rok 2014) Přehled obsahuje další seznam biolaboratoří v Kyjevě, Lvově, Charkově, Sumách, Chersonu, Dněpropetrovsku a Simferopolu na Krymu, který byl mezitím připojen k Rusku. Některá z těchto měst jsou v současnosti cílem ruských útoků.

Velvyslanectví USA vymazalo laboratorní dokumenty

Krátce poté, co se objevily první zprávy o biologických laboratořích na Ukrajině financovaných USA, mimo jiné od tiskové agentury RIA-Novosti, americké velvyslanectví v Kyjevě v noci na dnešek odstranilo související informace ze svých internetových stránek. Například seznam dokumentů ve formátu PDF, v němž byly uvedeny laboratoře financované z USA s mnoha podrobnostmi včetně výše financování. Byly archivovány různými médii.

Ministr zahraničí USA přiznal existenci laboratoří

Existenci takových biolaboratoří na Ukrajině nyní potvrdila i Victoria Nulandová, státní tajemnice pro politické záležitosti v Bidenově administrativě, viditelně rozčilená. Na otázku republikánského senátora Marca Rubia (Florida), zda má Ukrajina biologické nebo chemické zbraně, odpověděla: Ukrajina má biologická výzkumná centra a velmi se obává, že by se jich mohla zmocnit ruská vojska. Ve spolupráci s ukrajinskými úřady se snaží zabránit tomu, aby se dostaly do ruských rukou.

Nulandová: Ústřední role USA na Ukrajině

Nulandová je osvědčenou odbornicí na Rusko a Ukrajinu. V roce 2014 byla hlavní představitelkou USA v době revoluce na ukrajinském Majdanu a byla zodpovědná za poskytnutí amerických úvěrových záruk ve výši 1 miliardy dolarů a za poskytnutí „nesmrtící podpory“ ukrajinské armádě a pohraniční stráži. Svůj vliv uplatnila i při následném sestavování vlády, což vyplynulo z uniklého telefonátu s tehdejším velvyslancem USA Geoffreym Pyattem, který vyvolal skandál.

Zdroj: Wochenblick

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.