Tak to je pro nás dobrá zpráva. Jen bývalý gay pornoherec anál-ytik Janda z toho asi nebude spát. Americký diplomat Wess Mitchell podle mě buď nedostal výplatu, jakožto zaměstnanec federálního úřadu nebo dostal letenku na Guantanámo! :-))

Vysoce postavený americký diplomat Wess Mitchell, který má na ministerstvu zahraničí na starosti evropské záležitosti, tento úřad příští měsíc opustí. Jeho demise vytvoří nepříjemné vakuum v době, kdy evropští vůdci zpochybňují oddanost prezidenta Donalda Trumpa historickým spojencům, napsal dnes americký deník The Washington Post (WP).

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Jednačtyřicetiletý Mitchell podle něj jako důvod rezignace uvedl osobní a profesní důvody a popřel, že by jeho rozhodnutí bylo protestem proti politice současné americké administrativy nebo proti směřování zahraniční politiky země. V jednom rozhovoru podle WP naopak chválil vedení a vizi současného šéfa diplomacie Mika Pompea.

Svou demisi oznámil Mitchell v dopise Pompeovi 4. ledna. Jeho posledním dnem v úřadě bude 15. únor.

Mitchell přišel na ministerstvo zahraničí z nezávislého institutu Centrum pro analýzu evropské politiky (CEPA), který spoluzaložil, připomněl WP. Během 16 měsíců v úřadě měl na starosti vztahy s 50 zeměmi a důležitými bloky, jako je Severoatlantická aliance nebo Evropská unie. Ve vztahu ke středoevropským zemím například zrušil politiku bývalého prezidenta Baracka Obamy, který se stranil autoritářských vůdců, a zacházel s nimi jako s potenciálními partnery.

Diplomat, který se označuje za oddaného zastánce euroatlantických vztahů, měl vztahy s Evropou na starosti v době, kdy vysocí američtí představitelé otevřeně vyjadřovali přezíravý a skeptický postoj vůči mezinárodním organizacím, včetně Evropské unie. Mitchell ale zdůrazňoval, že Spojené státy zůstávají věrné svým hlavním spojeneckým závazkům, včetně NATO.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Podle Jakuba Jandy z think-tanku Evropské hodnoty jde o zásadní věc pro bezpečnostní zájmy. „Náměstek amerického ministra zahraničí pro Evropu Wess Mitchell rezignoval. Jako jeden z mála lidí v nejvyšším vedení americké zahraniční politiky měl osobní vztah ke střední Evropě, plus samozřejmě velmi důrazně stál proti ruskému a čínském vlivu v celém regionu. Když začínal ve Washingtonu se svým think-tankem zaměřeným na střední Evropu, úzce spolupracoval s Českem a našimi diplomaty i bezpečáky. O tohoto významného spojence v americké administrativě jsme dnes přišli,“ uvedl Janda na sociálních sítích,

zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.