Pro Lufthansu má být cesta z koronavirové krize urovnána za pomoci státního přispění a platby devíti miliard euro ze strany spolkové vlády. Jak vážná situace je ukazují aktuální počty pasažérů.

Z vysokého letu do masívních finančních turbulencí. Ještě minulý rok trhal koncern Lufthansa rekordy v obratu a počtech pasažérů. Koronavirová krize však uvrhla globální vzdušnou přepravu ve spěšném tempu do její „největší krize všech dob,“ jak to formuloval ředitel Lufthansy Carsten Spohr. Jak moc je podnik pandemií postižen ukazuje pohled na čísla. Minulý rok při obratu 36,4 miliardy euro nastupovalo každý den 350.000 pasažérů do stroje linky Kranich nebo dalších linek koncernu jako jsou Swiss, Austrian nebo Eurowings. Naposledy jich bylo sotva 3.000.

„Počty pasažérů u Lufthansy spočívají aktuálně pouze na maximálně jednom procentu úrovně předchozího roku,“ oznámil Spohr počátkem května na virtuální valné hromadě Lufthansy. „Jinak řečeno: Úbytek pasažérů představuje 99 procent.“ Krize postihla též zaměstnankyně a zaměstnance koncernu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Pro 80.000 z nich znamená práci na zkrácený úvazek. Celkově má Lufthansa Group přibližně 138.000 zaměstnanců. Kvůli zákazu přicestování v mnohých zemích a dalších omezením za účelem utlumení pandemie je velká část flotily na zemi. Ze 760 strojů je jich nyní v nasazení kolem 60; vysoká je pouze poptávka po nákladních letadlech.

Jeden milión ztráty za hodinu

Pro Lufthansu je to spojeno s vysokými prodělky, neboť náklady na personál, materiál, nájmy nebo pohonné hmoty běží dále: jeden milión euro tím ztrácí Lufthansa podle Spohrových údajů – za hodinu. Ředitel koncernu proto vždy znovu zdůrazňoval, že v roce 1997 privatizovaná Lufthansa nemůže přestát krizi bez státní podpory.

Od června má započít první fáze „nového startu“ a letový plán Lufthansy, který je i v době koronavirové krize ušit na úroveň roku 1955, nebude znovu „citelně“ rozšířen. Nicméně: I Spohr počítá s „velmi pomalou rozjezdovou fází“ – teprve v roce 2023 očekává tudíž Lufthansa, že globální poptávka „najde svoji novou rovnováhu.“

Pro tadesco přeložila Andrea | Zdroj: n-tv.de

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.