Němečtí prokurátoři v pondělí uvedli, že zatkli šéfa dubajské dceřiné společnosti Wirecard, čímž rozšířili okruh podezřelých v rámci vyšetřování mnohamiliardového podvodu v souvislosti s krachem platební společnosti.

Mnichovská prokuratura v prohlášení uvedla, že před časem vyslýchala generálního ředitele společnosti Cardsystems Middle East FZ-LLC a na základě příkazu ho zatkla.

Ředitel přicestoval z Dubaje a udal se, jak uvedli státní zástupci, aniž by ho jmenovali. Nejsou-li obžalovaní veřejně známí, může být jejich totožnost podle německého práva chráněna, aby nebylo dotčeno soudní řízení.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Státní zástupci uvedli, že zatčení bylo provedeno pro podezření ze spiknutí za účelem spáchání podvodu, pokusu o podvod a napomáhání jiným trestným činům. Uvedli, že existuje riziko, že uteče nebo bude manipulovat s důkazy.

Společnost Wirecard podala minulý měsíc návrh na insolvenci, protože dluží věřitelům 4 miliardy eur (4,5 miliardy USD). Učinila tak poté, co na svých účtech odhalila „díru“ ve výši 1,9 miliardy eur, o níž její auditor EY prohlásil, že je výsledkem důmyslného globálního podvodu.

Investigativní novináři a spekulanti dlouho zdůrazňovali, že Wirecard se při vytváření převážné části svých ohlášených příjmů a zisku spoléhá na obskurní trojici získaných partnerů v rámci třetích stran – jedním z nich byla společnost Cardsystems.

Věřitelský výbor společnosti Wirecard se měl mezitím poprvé sejít v úterý, uvedli lidé blízcí této záležitosti.

Vyšetřování nabírá tempo

Poslední zatčení přišlo poté, co policie a státní zástupci rozšířili vyšetřování a minulou středu vtrhli do ústředí společnosti Wirecard v Mnichově a čtyř nemovitostí v Německu a Rakousku.

Prokurátoři uvedli, že kromě bývalého generálního ředitele Markuse Brauna a provozního ředitele Jana Maršálka vyšetřují i finančního ředitele společnosti Wirecard Alexandera von Knoopa a výrobní ředitelku Susanne Steidlovou.

Společnost Wirecard neodpověděla okamžitě na žádost agentury Reuters, aby se vyjádřila jménem von Knoopa a Steidlové.

Braun byl propuštěn po složení kauce 5 milionů eur. Maršálkovo místo pobytu není známo a jeho právník odmítá žádosti o komentář.

Věřitelé se sejdou v úterý, aby projednali nejnovější informace o vyšetřování podvodu a také o plánovaném prodeji majetku, s jehož pomocí insolvenční správce Michael Jaffe doufá, že získá zpět alespoň zlomek dlužných peněz, jak uvedli lidé blízcí této záležitosti.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Jeden z nich řekl, že Jaffe pravděpodobně získá za aktiva společnosti Wirecard pouze asi 400–500 milionů eur, včetně asi 100 milionů eur pro její bankovní jednotku. To činí přibližně 10 % z celkové dlužné částky.

Věřitele společnosti Wirecard budou zastupovat ING a německá regionální banka LBBW, zatímco držitele dluhopisů bude zastupovat advokátní kancelář stanovená společností Cyrus Capital, řekli osoby blízké této záležitosti. Uvedli také, že držitelé jiných cenných papírů jmenovali do věřitelského výboru německou právnickou firmu Tilp a zaměstnanci budou rovněž zastoupeni.

Členové věřitelského výboru se odmítli vyjádřit nebo nebyli k vyjádření bezprostředně k dispozici.

Pro tadesco přeložila Jena | Zdroj: Reuters

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.