Mark Rutte: Nizozemský premiér a jeho vláda odstupují

Daňové úřady uvrhly tisíce rodičů do finanční bídy. Byli falešně označeni za podvodníky. Tento skandál nemá obdoby. Teď sklízí holandská vláda následky.

Několik týdnů před parlamentními volbami v březnu holandská vláda odstoupila. To oznamují jak nizozemské rádio, tak zpravodajská agentura ANP v pátek v Haagu. Vláda premiéra Marka Rutta tím sklízí následky z bezpříkladné aféry kolem příspěvků na děti.

Zhruba 20.000 rodičů bylo po léta vydáváno za podvodníky a uvrhnuto do velké finanční bídy. Odstoupení bude hodnoceno především jako symbolický krok a bude mít sotva vliv na výsledky voleb 17. března.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Nizozemský ministerský předseda Mark Rutte odstup svojí vlády kvůli skandálu kolem příspěvků na děti potvrdil. „Právní stát musí chránit svoje občany před všehoschopnou vládou, a to zde dopadlo velmi špatně“, řekl Rutte na tiskové konferenci v pátek. Nizozemské úřady po léta předhazovaly neprávem tisícům rodičů podvod s příspěvky na děti a zpětnými reklamacemi uvrhly mnohé rodiny do masivních finančních problémů.

Tisíce rodin upadly do bídy

V průzkumech je Ruttova VVD daleko vpředu. Potom by mohl také znovu sestavit vládu. Rutte již dříve ujistil, že vláda zůstane při zvládání koronavirové krize plně akceschopná.

V boji proti údajnému podvodu požadovaly úřady v období mezi roky 2013 a 2019 zpět od rodičů desetitisíce eur na dětské přídavky. Tím se tisíce rodin dostalo do velké nouze. Ve všech letech byl ministerským předsedou pravicový liberál Rutte. Naposledy vládla jeho pravicově liberální VVD společně se dvěma křesťanskými stranami a levicově liberální D66.

„Základní principy právního státu byly porušeny“

Aféra se stala akutní poté, co parlamentní vyšetřovací komise v prosinci přísně odsoudila postup politiků, úřadů a justice. „Základní principy právního státu byly porušeny.“ Vláda již přikývla odškodněním 30.000 eur pro každou z rodin.

Tlak na vládu zesílil poté, co ve čtvrtek kvůli stejné aféře vůdce sociálně demokratické opoziční strany Lodewijk Asscher překvapivě ohlásil svoje odstoupení z politiky. Asscher byl do roku 2017 ministrem sociálních věcí.

Přeložila andrea | Zdroj: t-online.de

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.