Mnoho lidí dnes používá místo běžných laků na nehty raději ty netoxické v domnění, že takto neublíží svému zdraví. Ale nový výzkum ukázal, že u těchto laků došlo pouze k nahrazení jednoho druhu chemikálie za jiný, tudíž dopad na vaše zdraví zůstává v podstatě stejný.

Ne-toxický, nebo ne-bezpečný?

Anna Young z Harvardského institutu Veřejného zdraví, pracovala se svým týmem na zjišťování toho, zada jsou netoxické laky na nehty opravdu tak bezpečné, jak si všichni doposud mysleli. Youngová vytvořila seznam toxinů u kterých netoxické laky garantují, že je neobsahují. Posléze tento seznam, porovnala se skutečným složením těchto laků.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Ukázalo se, že některé značky netoxických laků nebyly příliš konkrétní v tom, co vlastně výraz neobsahuje chemikálie znamená. V podstatě došlo pouze k tomu, že výrobci ze složení laku odstranili jednu, tu nejnebezpečnější surovinu (jako třeba karcinogen formaldehyd), ale zbytek složení zůstal stejný. Takže i některé z netoxických laků na nehty stále obsahovaly například aceton, nebo parabeny.

Některé značky laků obsahovaly i věci, které přitom výrobce garantuje, že tam nejsou. Jedná se hlavně o suroviny živočišného původu (získané ze zvířat), ty samozřejmě lidské zdravíímo neohrožují, ovšem i tak v těchto lacích nemají co dělat.

Vlastně došlo k tomu, že výrobci netoxických laků sice ze složení odstranili ty nejvíce profláklé jedy, jenže je pak pouze nahradili těmi méně známými. Což je běžná obchodní praxe, která se netýká pouze laků na nehty. (Ale třeba i zubních past bez fluoridu, nebo opalovacích krémů bez hliníku atd. Tyto sice neobsahují fluorid či hliník, ovšem obsahují místo toho jiné toxiny a karcinogeny, které vašemu zdraví rozhodně nepřidají.)

Youngová proto doporučuje: před tím, než koupíte zdravý lak na nehty, raději si přečtěte jeho celé složení.

přeložila Eva | zdroj: medicine.news

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.