V současné době se poměrně často pár po několika letech společného života rozhodne rozvést. K takovému rozhodnutí přicházejí nejen mladé páry, ale i páry, které spolu žijí po dlouhou dobu.

V rozhovoru pro deník Hlavnésprávy.sk česká odbornice na rodinné právo, advokátka, spisovatelka a prezidentka Unie rodinných advokátů JUDr. Daniela Kovářová řekla, co obvykle způsobuje takové rozhodnutí a co je důležitým faktorem při snažení ty zdravé vztahy zachovat.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Odbornice uvedla, že většina klientů k ní přichází v září po dovolené a v lednu po Vánocích. Vysvětluje to tím, že na rozdíl od očekávání je ta doba velmi stresující, plná řešení různých problémů a setkání s příbuznými.

„Největším problémem jsou nesplnitelná očekávání. Na dovolené si musíme odpočinout, během Vánoc očekáváme klid, ale reálně jde o stresové faktory. A pokud vztahy mezi manželi nejsou pevné, snadno je dovolená i svátky rozklíží,“ vysvětluje advokátka.

Na otázku, proč ženy nechtějí souhlasit s větší mírou odpovědnosti než muži a usilují o to, aby se ve své kariéře stali úspěšnými, kvůli čemu se jejich manželství může rozpadnout, Kovářová odpovídá:

„Společenské vlivy a veřejné deklarace nutí ženu, aby se realizovala v práci a byla upřímná k partnerovi, ale neučí ji s muži jednat, vyjednávat, ustupovat, a tak tyto součásti komunikace oslabují. Rovnost mužů a žen ještě neznamená, že spolu umí jednat.“

Odbornice říká, že řešení problémů ve vztazích mezi partnery je možné pomocí kompromisu, ale pouze tehdy, jsou-li na to obě strany připraveny. „Kompromis je výborný, ale musí na něj přistoupit oba. Pokud o něj jeden nebo dokonce oba nemají zájem, nikdo nechce ustupovat, pak se kompromis nekoná. V manželství se však hlasuje velmi těžko,“ říká.

Při jednání povahy komunikace mezi ženami a muži odbornice říká, že moderní ženy jsou na rozdíl od minulosti méně ochotné vyjednávat s partnerem.

„Dnes má mnoho žen představu, že budou mužům naopak jen nařizovat. Jenže muži jsou zcela jiní než ženy. A kdo to nechce slyšet a nechce s touto pravdou žít, ten se nemůže divit, že se mu v soužití nedaří.“

Pak zdůrazňuje: „Mnoho žen je ovlivněných vlnou feminismu a lidských práv a neuvědomuje si, že důležitější než práva je mezilidská komunikace. Zejména mladé ženy čtou módní časopisy, ve kterých se píše, že žena má právo na vlastní život a sebeuplatnění a že se nemá na nic ohlížet. Taková žena si neumí udržet hezké vztahy. Očekává, že její muž ve všem ustoupí, protože ženy dnes mají všude zelenou. Očekává, že ve vztahu najde filmové štěstí, a když se nedostaví, viní z toho zklamání partnera a jde ho vyměnit za jiného.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

Pro spokojený vztah je podle Kovářové třeba se chovat doma jako v práci. „Do práce se pěkně oblékáme, snažíme se nevypadnout ze své úlohy dokonalého zaměstnance, ke kolegům se chováme slušně a nechceme, aby si o nás něco špatného mysleli. Ovládáme se v chování, jednání i ve slovníku. Totéž děláme, když se snažíme získat partnera, když ho svádíme a dobýváme se. Jakmile ho ale máme jistého, nejpozději po několika letech manželského soužití se však sebeovládání u mnoha dvojic vytrácí. Pak na sebe lidé řvou, urážejí se, vypouštějí z úst, co je napadne, přestávají o sebe dbát, doma si ulevují, chodí ve vytahaných teplákách, přiberou atd. Nemohou se pak divit, že o ně jejich partner ztrácí zájem. Pěkně je to vidět například v každé reality show.“

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.