Island, malá izolovaná krajina nordikov, do ktorej zatiaľ neprenikol nadkritický počet cudzieho materiálu, už na seba upozornila vysporiadaním sa s bankami a ich krachom. Ale kým výsledok reforiem vo finančníctve je neistý a ťažko overiteľný, teraz Island upútal niečím jasnejším.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Fakty:

Island za posledných 20 rokov radikálne znížil tínedžerské pitie alkoholu, fajčenie i užívanie drog. Pred dvadsiatimi rokmi mali islandskí tínedžeri problém najmä s alkoholom. Dnes je Island na prvom mieste v európskej tabuľke najčistejšie žijúcich tínedžerov. Percento pätnásť- a šestnásťročných, ktorí boli za posledný mesiac opití, kleslo zo 42 percent v roku 1998 na 5 percent v roku 2016. Percento detí, ktoré niekedy užili marihuanu, kleslo zo 17 na 7 percent. Počet tých, ktorí denne fajčili cigarety, sa znížil z 23 percent na iba 3 percentá.

Ako to na Islande dosiahli?

Jednou vetou povedané, dosiahli to vďaka tomu, že ponúkli mládeži namiesto chemickej (drogovej) cesty inú metódu na zušlachtenie vlastnej psychiky. Na tieto veci sa používajú aj iné názvy – duchovný vývoj, sebarozvoj a podobne, ale je myslené to isté. Ak to dorastencom spoločnosť neposkytne, je nebezpečenstvo, že sklznú do náhradnej aktivity konzumu a s tým spojených iných rovnako oblbujúcich aktivít.  Dorastenci potrebujú možnosti na cestu vlastného rozvoja, a ak ich  nedostanú, siahnu buď po jedovatej chémii, ktorú ich astenické telo nedokáže zvládnuť, alebo po starých stuchnutých materialistických dogmách a sektách, ktoré sa na duchovno len hrajú.

Viac podrobností o islandských metódach si možno priamo prečítať na eduworld.sk

Treba ale pripomenúť, že aj keď dané metódy výborne zafungovali v krajine, kde je mládež fyzicky  zdravá a odolná. V článku píšu, že to funguje všade (v Európe), ale zrejme už so špecifickými hodnotami. Ak má populácia biologicky zníženú pevnú vôľu a ak je nervovo prepojená na preferenciu okamžitého (chemického) pôžitku, výsledky sú samozrejme úmerne slabšie. To je príroda a jej zákony, to sa nedá zmeniť politickým zákonom.

A ešte jeden aspekt daného experimentu: výsledky sa dosiahnu, ak celá spoločnosť spolupracuje. Ak po uliciach neustále behá komunita čiernych ovcí, ktorá doslovne distribuuje choré správanie sa, od chémie cez gény až po mémy správania sa, tak sa spoločnosť neozdraví. Nejestvuje vyliečenie, ak v krvi zostávajú aktívne zárodky choroby, a takisto nie je spoločnosť vyliečená, ak ulica patrí spodine.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Ja viem, že pre mnohých ľudí, odchovaných na v podstate anarchickej doktríne, je počuť tieto pravdy až hrozivé. Ale to je hlboký omyl – to súčasná spoločnosť mládeži neponúka žiadne možnosti duchovného vývojasúčasná spoločnosť nie je liberálna, ale otrocká a dusivá.   Kým budeme rešpektovať anarchistické fóbie, úchylky a perverzity, dovtedy pôjdeme ako spoločnosť dole vodou. Každý si môže vybrať – buď oni, drogovo závislí a mentálne rozhodení slaboši, alebo naše deti.

Odpoveď je jednoznačná.

 

Zdroj: nadhlad.com

[wp_ad_camp_1]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.