Stovky královských zaměstnanců by mohly tento měsíc ztratit práci kvůli nejistotě týkající se královnina návratu do Londýna, v době kdy Buckinghamský palác pociťuje dopady koronavirové krize.

Až dvě stě padesáti pracovníkům bylo údajně nabídnuto dobrovolné rozvázání pracovního poměru poté, co Covid-19 vytvořil černou díru ve výši 18 milionů liber ve financích Jejího Veličenstva.

[wp_ad_camp_2]

 

Očekává se, že sama panovnice zamíří ne do paláce, ale zpět na hrad Windsor, kde podle Telegrafu strávila celou izolaci po své letní dovolené v Balmoralu.

Vyvolává to otázky ohledně toho, zda se vůbec někdy vrátí do hlavního města, ačkoli královské služebnictvo trvá na tom, že se tam vrátí ke svým povinnostem „v případě potřeby v souladu s vládními doporučeními.“

O královnu, (94) a prince Filipa, (99) se ve Windsoru pečuje od doby, kdy byla v polovině března zahájena oddaným týmem zaměstnanců izolace, kteří kolem nich zajišťují ochranný štít – přezdívaný „HMS Bubble“ (bublina lodi jejího Veličenstva).

Zaměstnanci jsou rozděleni do dvou dvanáctičlenných skupin, které pracují v odloučení od svých rodin na bázi „tří týdnů práce a tří týdnů volna,“ oznámil deník The Sun.

Bylo řečeno, že královský personál, včetně kuchařů, uklizečů a úředníků, strávil během volna z Windsoru dva týdny doma a třetí týden v karanténě.

V souladu s přísnými opatřeními na ochranu panovníka je pak každý zaměstnanec na Covid-19 testován a před zahájením další třítýdenní služby je mu změřena teplota.

Mezi účastníky královské bezpečnostní operace patří její oblíbené páže Paul Whybrew – s kterým se cítí tak dobře, že často společně sledují televizi a který si spolu s ní zahrál v její parodii Jamese Bonda na slavnostním zahájení olympijských her v Londýně.

Jen z odstupem týdnů pronesla královna k národu z hradu Winsdor dva velmi ojedinělé televizní proslovy.

Začátkem dubna ujistila asi 23 milionů diváků, že virus bude překonán, a řekla těm v izolaci: „Znovu se setkáme.“

[wp_ad_camp_2]

 

V dalším projevu u příležitosti 75. výročí VE dne (dne vítězství v Evropě) řekla, jaké bylo heslo na konci války v Evropě „nikdy se nevzdat, nikdy si nezoufat.“

Domněnky, že se nevrátí do paláce, se nicméně shodují se zprávami, že až 250 královských zaměstnanců by mohlo čelit opravdu děsivé situaci, v důsledku toho že, se díky globální pandemii příjmy z cestovního ruchu letos výrazně snížily.

Buckinghamský palác byl osloven, aby se vyjádřil ohledně královniny budoucnosti.

A i když některá panovnická místa budou v letních měsících otevřena, předpokládá se, že počet návštěvníků v roce 2020 bude pořád nižší než v jiných letech.

V nadcházejících měsících to pravděpodobně povede ke zredukování aktivit v Královské domácnosti.

A The Sun oznamuje, že mezi 175 až 250 královských zaměstnancům bude zpočátku nabídnuto dobrovolné rozvázání pracovního poměru, aby byl nejprve nahrazen nedostatek peněz přicházejících z královského cestovního ruchu.

Stejná zpráva také uvádí, že existují pochybnosti o tom, zda se královna někdy vrátí do Buckinghamského paláce, který pravděpodobně zůstane uzavřen až do roku 2021.

Víceadmirál Tony Johnstone-Burt, vedoucí dvorní jednotky, ve svém prohlášení řekl: “Možná nebudeme plně funkční ve všech našich rozličných aktivitách do roku 2021.“

V důsledku toho nabídne Trust dobrovolné rozvázání pracovního poměru až 650 zaměstnancům, včetně zaměstnanců připravujících jídlo, kancelářských zaměstnanců a správců, přičemž jejich mzda jim bude vyplácena v plné výši.

Mluvčí společnosti Royal Collection Trust řekl: „Pandemie Covid-19 představuje pro Royal Collection Trust zdaleka největší charitativní výzvu v historii.

„Uzavření pro veřejnost mělo, a stále má velmi významný a vážný dopad na naše finance, jelikož jsme zcela financováni z návštěvnického příjmu ze vstupného a ze souvisejícího maloobchodního prodeje.“

[wp_ad_camp_2]

 

Královské rezidence Hrad Windsor a Buckinghamský palác byly během izolace na 15 týdnů uzavřeny, ale očekává se, že se tyto otevřou, když se královna vydá na hrad Balmoral ve Skotsku.

Buckinghamský palác by se mohl otevřít v přibližně stejnou dobu, se sníženým počtem výstav během letních měsíců.

Mluvčí řekl: „I když doufáme, že koncem července znovu otevřeme paláce a galerie pro veřejnost, očekává se, že počet návštěvníků bude výrazně nižší než před tím.

„Pokud jde o budoucnost, věříme, že dlouhodobý dopad Covidu-19 na cestovní ruch znamená, že musíme plánovat dopředu, abychom zajistili, že v nadcházejících letech budeme mít dobré předpoklady k přežití.“

Pro tadesco přeložila Iva | Zdroj: dailymail.co.uk

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.