Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Petr Hannig politikům: Všechno jste rozkradli. Co budeme pít? Voda patří všem. Zestátnit
Lidovky přinesly zprávu, že Týnec nad Sázavou řeší nedostatek vody. Zajištění vodních zdrojů v lokalitě není levné. ČR může být jednou na suchu. Politici se sváří jak žáby s myšmi, přitom bez vody nelze žít. Čas na inventuru priorit? Občas k nám zalétá písek ze Sahary. Ptáme se politika i umělce kandidáta Petra Hanniga, jak to vidí.
[wp_ad_camp_2]
„Miluju vodu. Miluji řeky. Mám zvláštní zálibu sahat do řek, do nichžjsem ještě nesáhl.“ (Petr Hannig)
Sputnik: Na idnes.cz se 20. 8. 2019 objevil článek, kde Petr Procházka z Centra pro vodu, půdu a krajinu (CVPK) sdělil, že ČR má povážlivý deficit pitné vody, že jsme téměř na posledním místě ze zemí EU, jde-li o pitnou vodu a její zdroje…
Petr Hannig: Také jsem to četl, že bychom na tom mohli být podobně s Maltou a Kyprem.
Stručně: jak vidíte problém vody, vzhledem k tomu, o čem se politici jinak baví? Důležité věci unikají pozornosti? Řešíme kolikrát malichernosti, přitom se veřejnost „najednou“ dovídá, že tu nebudeme mít, co pít. Jako by nestačilo, že voda v Česku, vodovody a kanalizace už státu nepatří. Potvrdil nám to před časem například Vojtěch Filip z KSČM.
Na vině, krom klimatických změn, je také nešetrné zacházení s půdou u nás. To málo vody, které máme, nám z polí rychle uniká pryč.
[wp_ad_camp_2]
Pokud ČR bude muset pitnou vodu dovážet z ciziny, jaká opatření by se měla udělat, aby tento okamžik pokud možno nenastal? Jak se připravit na možný deficit pitné vody?
V první řadě bychom měli mít zákon o vodě, vodních zdrojích, nerostných zdrojích jako takových. Tak jako to má Slovensko, nebo jaký připravuje Slovensko a spousta jiných zemí. Takto to u nás nemáme. Necháme brakovat naši krajinu nejen našimi podniky a podnikateli, ale i zahraničními. To všechno mělo být okamžitě zakotveno v legislativě již v 90. letech: mělo by být zakotveno zacházení s půdou. Půda by pak přispívala k zadržování vody. Environmentální otázky se měly projednávat již v 90. letech, aby se napravilo to, co mělo a aby nové problémy nevznikaly. Začalo se vydělávat. Peníze byly na prvním místě. Tohle jsou důsledky. Třeba bychom dnes nebyli třetí odzadu, co se týká vodního bohatství. Měli jsme být šetrnější k životnímu prostředí, resp. k půdě a vodním zdrojům.
ČR prý nevlastní už ani kanalizace, ani roury, kterými se transportuje voda. Nemáme ve vlastnictví vodní infrastrukturu. Hovoří o tom politici v dostatečné míře? Vždyť se jedná o strategickou věc…
Řešila se v médiích nesmyslná otázka kolem ministra kultury třeba… Bylo to bezpředmětné a k ničemu. Naši politici se měli raději zabývat těmito věcmi života a smrti našich obyvatel, protože pokud bychom neměli vodu, pak je to problém. Jak chcete dovážet vodu? To nelze. Nedokážu si představit, jak dovážet vodu pro celou naši populaci. Samozřejmě, jak jste říkal, od 90. letech se šmelilo s vodními zdroji, kanalizacemi, vodovodním potrubím. To pozitivní (s vodou), co bylo kdy učiněno, bylo za minulého režimu: voda ze Želivky, která podpořila pražské zásoby vody. V nové době se absolutně nic ve vodním hospodářství neučinilo, ba naopak. Činily se věci záporné.
[wp_ad_camp_2]
Co byste poradil politikům, jak se mají zachovat?
Měli by věc naléhavě řešit, navrhovat zákony o zachování vodních zdrojů, o navrácení všech záležitostí týkajících se vodních zdrojů (vodovody, kanalizace, vodárny…) zpět ze soukromých rukou do společenského vlastnictví, tedy do vlastnictví státu, měst, krajů apod.
Všiml jsem si, že máte písničky, které se týkají vody.
Nepřímo o vodě pojednává třeba má píseň „Dívka z Heřmánkové návsi“. Je to nostalgická písnička, která se ohlíží za českou vesnicí, kde si váží i vodních zdrojů, kde se můžete napít. Každý na vesnici měl přístup ke studni… Určitě jsem o vodě skládal… Musel bych více zavzpomínat.
Můžeme pár slov ke Smetanově symfonické básni „Má Vlast“? Jedna její část má název Vltava. Jak tuto kompozici vnímáte jako vlastenec?
Vždy mě to dojme, je to silná melodie. Dokonce si ji jeden stát vzal jako hymnu. (Říká se, že izraelská hymna „Hatikvah“ je ovlivněna motivem Vltavy, pozn.).
[wp_ad_camp_2]
Motiv Vltavy se hraje v letadlech při přistání, v Pendolinu při příjezdu do Prahy. Vltavu by mohli pouštět i v parlamentu, aby politici nezapomínali, že voda je důležitá.
Ve Smetanově symfonické básni je přece také motiv Vyšehradu, který ční nad vodou… Dvořák a jeho Rusalka, to je také o vodě. Vodní víla. Voda je erotika. Miluju vodu. Miluji řeky. Mám zvláštní zálibu sahat do řek, do nichž jsem ještě nesáhl. Sáhl jsem do Nilu, do Mississippi, teď jsem byl v Pobaltských republikách – do Němenu, do Západní Dviny, do Narvy, do Visly… Evropské řeky mám osahané. Miluju vodu, řeky, jezera, moře.
Vaše nejoblíbenější místo u vody v ČR, kam dlouhodobě jezdíte, kam se rád vracíte?
U Pardubic je místo zvané Hrádek. Třeba sem jsem jezdil rád. Teď se to tam změnilo. K Hrádku do Pardubic jsem jezdil nejraději.
Poslední otázka: Zažil jste v nějakých českých tocích raky?
Když jsem byl malý, tak ano. Na počátku 90. let jsem po předválečné Jugoslávii jezdil s takovým revuálním pořadem. U přístavu Ploče pořadatelé vylovili raky a připravili nám je k jídlu. To bylo úžasné. Takové raky jsem nikde jinde nejedl. Jedl jsem humry, ale raky jako takové jenom v bývalé Jugoslávii.
[wp_ad_camp_2]
Budeme si přát, aby se k nám do krajiny raci vrátili, abychom měli dost vody a aby naše pozice v EU opět stoupla. Aby nevznikla krize kolem vody, která se dá pít. Díky za rozhovor.
Také děkuji. A ještě dodám, že k vodě musíme mít takový vztah, jako ke své matce. Voda je jako matka přírody.
Zdroj: 1
Pravda o vodě : https://pravdaovode.cz/nfpov/
Podpořte p.Ing. Radka Novotného, který snad jediný bojuje za navrácení vodárenských systémů do správy měst a obcí a vyhnání cizích monopolů, které nám vodu prodávají a zisky jdou do ciziny. Více na https://pravdaovode.cz/
Jak se u nás privatizovala voda. Zrada politiků, komplot s nájezdníky. Děly se tu věci, které neprošly ani v Rusku či na Ukrajině
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Jak-se-u-nas-privatizovala-voda-Zrada-politiku-komplot-s-najezdniky-Dely-se-tu-veci-ktere-neprosly-ani-v-Rusku-ci-na-Ukrajine-591701?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku
Podpořte petici „Voda je život“ https://pravdaovode.cz/petice/
Klimaticka zmena,, to si pozrite.
A kdo to bude realizovat? Naše vláda, složená z ošetřených ocásků vyznává satanský talmud a jestli jste četl protokoly sionských mudrců, tak vězte že zkazit zemi a porobit lidi, bílý dobytek je to, co s úspěchem praktikují. Vše co se sype je díky těmto ,,světovládcům tmy,, jak říká Bible. Bude ještě hůř.
Voda je základ života a žijeme na ,,Vodní planetě“ a taky máme v podstatě ,,Vodní těla“! Naše vodní tělo však vědci nerespektují a lékaři o něm ví velmi málo,bohužel. A co se děje s Vodou nyní? Vezmu to v souvislostech… Tak,jak roste agonie elit a přibývá lidí s vlastním rozumem( připomenu že mozek obsahuje 90 % vody…),velmi sílí tlak Archontů (zahalených pánů Země).V současné době Kasace(přehodnocování nastaveného systému) plánují vyvolat Superkrizi s urychlením migrace. Nyní ZAPALUJI LESY na celé planetě a umělými požáry giganticky navyšují Oxid uhličitý,který se natlačuje nejvíce k rovníku,kde bude obtížné dýchání ůbytkem vytlačeného kyslíku,horka a stavem bez vody.To zapříčiní snížení práceschopnosti lidí a životní aktivity. ONI TAK UMĚLE URYCHLUJI KLIMATICKOMIGRAČNI EXODUS ! Zároveň dochází hlavně táním Ledovců k obrovskému přesouvání hmoty Země,opět nejvíce k rovníku. Tak se planeta více Zplošťuje a trochu Zpomaluje ! To vyvolává jiné tlaky a pnutí na tektonických deskách a neustále roste počet i síla zemětřesení. Cílem ,,Zahalených pánů Země“ je : Umělé urychlování klimatických změn pro vyvolání SUPERKRIZE A SUPERVALKY,se získáním ,,Časové Výhody“ a bodů ,,Před i PO“ obnově planety Země,která vpodstatě už započala a je zatím ( ! ) mírná jen díky rostoucím skupinkám lidí schopných Cítit a vnímat Pravdu.Buďme ve střehu a připravení,protože skutečná Láska téměř přestává existovat v jejich systému Kupuj a Vyhazuj,rvi se..A tak u nás jsou nynější demonstrace v Praze zcela… Číst vice »
Ono to bude jiné u velkého objemu odpadních vod z průmyslu,domácností než u domovní ČOV. Doma můžete obsah znečišťujících látek ovlivnit sami – použitím biologicky odbouratelných pracích prostředků(třeba mýdlo s jelenem, prášek do myčky bez agresivní chemie),vyloučení desinfekčních prostředků na bázi chlóru,… Informací na Netu je víc než dost. Jinak lze ještě za ČOV umístit kořenovou čistírnu. Takto vyčištěnou vodu bych se vůbec nebál použít – obsah solí bude minimální..
Jde o bakterie (fekální). I ta nejlepší ČOV má např. 98% účinnost, a ty dvě procenta bakterií ve vodě, by teoreticky mohly kontaminovat spodní vodu. Pokud člověk zalévá zahradu (a nemá nějaké extra velké množství vody), tak se ta jeho přečištěná voda nedostane do spodních vod, protože se dostane jen ke kořenům rostlin, na povrch půdy a zpátky se vypaří (vsakuje se např. 10-20cm pod zem, ne víc). Pokud ale zalije zahradu a zanedlouho poté začne pršet (a bude pršet déle), tak by teoreticky ta dešťová voda mohla spláchnout tu vodu z ČOV až do spodních vod (spolu s těmi 2 procenty bakterií, které by se mohly rozmnožit). Já si myslím, že než doteče voda z ČOV do spodní vody, tak překoná takové množství hlíny, že ty 2% bakterií se o tu hlínu po cestě zachytí. A ničeho bych se nebála (to už je větší riziko jíst plodiny zalité tou vodou z ČOV než že se kontaminuje spodní voda). Ale vysvětlujte to úřadům, které povolí septik (který filtruje např. pouze 60% a 40% fekálií pouští přímo do půdy), povolí vypouštění vody ze záchoda přímo do potoka (po minimální filtraci), ale zalévat přefiltrovanou vodou tou nejlepší ČOV svojí zahradu nedovolí.. Kdyby to povolili, tak by si mohli lidé pěstovat svoje plodiny i v době sucha a zamezili by tak vzniku pouště (pokud by to tak dělalo… Číst vice »
Každý tuší, že dotačn{í politika do zemědělství zničila půdu. Normy EU dovolují lít do půdy jedy. Z dotací koupené těžké stroje jsou jednak důvodem pro mizení posledních remízků a jednak je půda jako deska, kde stéká voda v kolejích traktorů i s jedy do řek. Rybáři již musí až do dospělosti ryb chovat ryby umělé v sádkách, jinak by nepřežily. Má to jeden kladný efekt. Když zaprší, jdou jedy ne do podzemních vod, ale rychle do řek a do moře. Hospodaření státu lze nazvat slovy politiků ve smyslu Ať žijí dotace, část dáme na traktory. Zbytek rozdělíme v přerozdělování. 🤓🤓🤓🤓🙏
Při této příležitosti opět navrhuji tomu, kdo má tu možnost, posoudit a případně zrealizovat využívání odpadní vody, která projde čistírnou odpadních vod. Až na vyjímky je to voda podzemní a teče pryč v létě i zimě, když prší i když je sucho. Co takhle zřídit za ČOV rezervoár, který by shromažďoval tuto vodu, kterou by potom čerpadla potrubím nahnala na zemědělské pozemky. Chápu, že to není úplně ideál (jako voda dešťová), ale je to lepší, nežli vůbec nic. A tu dobrou vodu si ponechme na pití.
Bohužel tato voda je obvykle slaná – tedy obsahuje víc chloridu sodného, než by bylo zdravé pro závlahu.
V případě, že by nespadla z nebe už ani kapka, tak by se půda skutečně časem zasolila. Ale já používal takovouto vodu asi 15 let na závlahu a všechno rostlo.Teď už to podle zákona musí vše do kanalizace a zalévat se musí vodou na pití, nebo co si nachytám děšťovku přes zimu. Podívejte se, co tun se soli vysype každý rok na silnice, a přesto se každý rok seká v příkopech tráva. Mí předkové chodili do kadibudky a všechno, co z nich vypadlo 🙂 se zase vrátilo na pole. Přesto všechno rostlo. Dešťová voda tu sůl spláchne.
Taky si myslím, že sůl (pokud to není hodně slané) nevadí. Teď už to podle zákona musí do kanalizace kvůli bakteriím (aby se ty „špatné“ bakterie nedostaly do spodní vody a např. nezkazily pitnou vodu studnám v okolí). Chtěla jsem si pořídit domácí ČOV a s tou vodou pak zalévat zahradu, řešila jsem to s úřady, tak proto to vím. Úřady zalévání i z té nejlepší ČOV ale zamítnou jen tak preventivně (i když reálně kontaminace spodních vod nehrozí).
Nápad je to dobrý, já bych tu vodu předestylovala a bylo by po problému. Ale to už by musela být zavedená volná energie:)
Stejně bych to dělala i s vodou z moře – pak by začaly klesat hladiny oceánů a globální oteplování by už nikomu nemuselo vadit.