Polovina francouzských jaderných elektráren je mimo provoz kvůli „údržbě nebo závadám“, což přichází v nejisté době pro trhy s energií a elektřinou v celé Evropě, kde ceny rostou kvůli konfliktu na Ukrajině.

Podle agentury Bloomberg se dodavatel energie Electricité de France (EDF) potýká s rozsáhlými výpadky poté, co je 28 z 56 reaktorů v zemi mimo provoz kvůli běžné údržbě nebo závadám.

Francouzské jaderné elektrárny dodávají více než 66 % celkové výroby elektřiny. Výpadek způsobil, že výroba jaderné energie dosáhla nejnižší sezónní úrovně za nejméně deset let.

Francouzský trh s elektřinou má tendenci zvyšovat ceny, a to až o 30 % oproti sousednímu Německu, které se při pohonu svých elektráren spoléhá převážně na fosilní paliva. Francouzské ceny elektřiny jsou čtyřikrát vyšší než ve stejném období roku 2021, protože klesající objem jaderné energie zvýšil tlak na ostatní zdroje výroby elektřiny, a vyvolal tak krizi v dodávkách.

Emeric de Vigan, výkonný ředitel francouzské společnosti COR-e, která se zabývá energetickými analýzami, řekl agentuře Bloomberg, že vysoké ceny elektřiny pravděpodobně zůstanou, protože problémy s jadernou energií v zemi „potrvají déle než do letošního roku a pravděpodobně i do roku následujícího“.

Ve středu se společnost JPMorgan Chase & Co. ptala, zda lze další jaderné reaktory plánované k odstavení v letošním roce posunout až na rok 2023 „vzhledem k mimořádně napjaté nabídce/poptávce a geopolitickému kontextu“.

Agentura Bloomberg poznamenala, že kombinace odstávek jaderných reaktorů a vládních opatření na omezení cen elektřiny povede k masivní ztrátě zisku společnosti EDF v letošním roce ve výši 26,2 miliardy euro (28,3 miliardy USD).

Francie je největším čistým vývozcem elektřiny v Evropě. Neustálé výpadky jaderných reaktorů zvýší ceny elektřiny a ještě více zatíží krizí postižený kontinent, protože Rusko nyní požaduje rubly výměnou za fosilní paliva.

Zdroj: Zero Hedge

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.