Lekári so všetkým ich tréningom, vedomosťami a autoritou často získajú celkom veľké ego. Keď svetový renomovaný srdcový chirurg priznal, že vydával do sveta nesprávne informácie o srdcovo-cievných ochoreniach už desiatky rokov, tak rozhodne stojí za to teraz venovať pozornosť tomu, čo hovorí.

[wp_ad_camp_1]

Dr. Dwight Lundell je srdcový chirurug s 25 ročnými skúsenosťami, ktorý už odoperoval viac ako 5 tisíc operácií otvoreného srdca. Rozhodol sa „napraviť to zlé“ s medicínskymi a vedeckými faktami.

Dr. Lundell M.D. píše:

Trénoval som po mnoho rokov iných prominentných lekárov, ktorý sú teraz označovaní ako „tvorcovia názoru“.Bombardovaní vedeckou literatúrou, ustavične zúčastňujúc sa vzdelávacích seminárov, sme my tvorcovia názorov trvali na tom, že srdcovo-cievné ochorenia vznikajú z jednoduchého dôvodu a tým je zvýšena hladina cholesterolu v krvi.

Jediná akceptovateľná liečba bolo predpisovanie liekov na zníženie hladiny cholesterolu v krvi a doporučený spôsob stravovania, v ktorom sa mal prísne obmedziť prísun tuku. Samozrejme, že sme trvali na tom, že takáto strava je schopná znížiť cholesterol a srdcovo-cievné ochorenia. Nedodržovanie týchto doporučení sme povačovali za kacírstvo a mohli by vyústiť do nedbalej starostlivosti.

Ale veď to nefunguje!

Takéto doporučenia dnes už viac nie sú vedecky alebo prakticky obhájiteľné. Objav spred pár rokov, že skutočným dôvodom srdcovo-cievných ochorení je zapálená stena artérie, spôsobuje pomalú premenu vzorcov liečenia srdcovo-cievných ochorení a iných chronických chorôb.

[wp_ad_camp_1]

Už dávno stanovené stravovacie odporúčania vytvorili epidémiu obezity a cukrovky. Spôsobili následky pred ktorými blednú akékoľvek historické katastrofy z hľadiska úmrtnosti, ľudského utrpenia a hrozných ekonomických následkov. Aj napriek tomu, že 25% populácie berie drahé statinové liečivá a navzdory tomu, že sa zredukovalo množstvo tuku v našej strave, tak na srdcovo-cievné ochorenia zomiera viac Američanov ako kedykoľvek predtým.

Štatistika z Americkej Srdcovej Asociácie ukazuje, že 75 miliónov Američanov v súčasnosti trpí na srdcovo-cievne ochorenia, 20 miliónov má cukrovku a 57 miliónovmajú začínajúcu cukrovku. Tieto ochorenia postihujú ľudí v mladšom a mladšom veku v omnoho väčších množstvách každým rokom.

Jednoducho povedané, bez prítomnosti zápalu v tele, nie je žiadna možnosť aby sa cholesterol zhromažďoval v stenách krvných ciev a tým pádom ani nespôsoboval srdcovo-cievné ochorenia a infarkty.

Bez zápalu sa cholesterol môže voľne pohybovať po celom tele, tak ako to príroda zamýšľala. Je to práve zápal, ktorý spôsobuje, že chorestelor sa zachytí ako do pasce.

Zápal nie je komplikovaný proces, je to pomerne jednoduchá prirodzená obrana nášho tela voči cudzím votrelcom ako sú baktérie, toxíny alebo vírusy, Cyklus zápalu je dokonalý v zmysle toho ako ochraňuje telo pred takými nevítanými hosťami ako sú baktérie a vírusy. Avšak, ak neustále vystavujeme naše telo prijímaním toxínov alebo potravy, na ktoré naše telo nikdy nebolo stvorené, tak vznikne stav, ktorý sa nazýva chronický zápal. Chronický zápal je natoľko škodlivý asi ako je prospešný zápal akútny.

[wp_ad_camp_1]

Kto by dobrovolne vystavoval sám seba opakovane potravinám alebo iným zložkám, ktoré sú známe tým, že pôsobia škodlivo pre naše telo? Dobre, možno fajčiari, ale aspoň takéto rozhodnutie mohli urobiť úmyselne.

My ostatní sme jednoducho dodržovali odporúčanú mainstreamovú stravu, ktorá má byť nízkotučná a má obsahovať veľa polynenasýtených tukov a uhľohydrátov, bez toho aby sme vedeli, že okapovane spôsobujeme zranenia v cievach a ubližujeme nášmu telu. Toto neustále ubližovanie spôsobuje chronický zápal vedúci k srdcovo-cievným ochoreniam, infarktu, cukrovke a k obezite.

Dovoľte mi zopakovať to: Zranenia a zápaly v naších cievach spôsobované nízkotučnou stravou odporúčanou už roky klasickou západnou medicínou.

Čo je najväčším pohánačom chronického zápalu? Celkom jednoduché, sú to vysoko spracovávané uhľohydráty (cukor, múka a všetky produkty z nich vyrobené) a nadmerná konzumácia omega-6 kyselín v rastlinnom oleji napríklad zo sóji, kukurice a slnečnice, ktoré môžeme nájsť vo veľkom množstve spracovávaných produktov.

Na chvíľku si predstavte opakované trenie tuhej kefy o jemnú pokožku až kým nezčervená a skoro nezačne krvácať a tento proces opakujete niekoľkokrát za deň, každý deň počas piatich rokov. Ak by ste vôbec tolerovali takéto bolestivé trenie, krvácali by ste a miesto by napuchlo a zapálilo sa. Zranenie by sa každým zopakovaním zhoršovalo. Toto je dobrý spôsob, ktorým si môžete verne predstaviť ako to pri poživani toxických látok v našom tele vyzerá.

Bez ohľadu na to kde tento proces zápalu vznikne, externe alebo vnútorne, je to stále ten istý proces. Videl som tisíce a tisíce ciev.

Choré cievy vyzerajú ako keby niekto vzal kefu a opakovane drhol ich jemné steny. Niekoľkokrát za deň, každý deň. Potraviny, ktoré jeme spôsobujú malé zranenia spojujúc sa do väčších zranení a tie vyvolávajú neustálu obranu tela. Telo musí priebežne a primerane vytvárať svoju obranu práve spustením procesu zápalu.

Zatiaľčo si vychutnávame vzrušujúcu príchuť sladkej rolády, naše telo musí spustiť poplach ako keby sa niekto vlámal do domu. Potraviny plné cukrov a jednoduchých uhľohydrátov alebo spracované potraviny s omega-6 mastnými kyselinami pre dlhú trvanlivosť sú základom americkej stravy po dobu šiestich desaťročí. Tieto potraviny pomaly otravovali každého.

Ako sa môže konzumácia jednej sladkej rolády premeniť na celú kaskádu vytvárajúc zápal?

[wp_ad_camp_1]

Keď konzumujeme jednoduché uhľohydráty ako sú cukry, úroveň cukru v krvi rýchlo vyletí hore. Ako odpoveď pankreas vylúči inzulín, ktorého primárnym cieľom je dostať cukor do každej bunky, kde sa skladuje ako zdroj energie. Ak je bunka plná a nepotrebuje tento jednoduchý cukor, tak ho odmietne aby sa vyhla problémom.

Keď vaše už plné bunky odmietnú prijat glukózu, zvíši sa hladina cukru v krvi, čo produkuje viac inzulínu a glukóza sa premení na zásobny tuk.

Čo má toto všetko spoločné so zápalom? Cukor v krvi je pod prísnou kontrolou a výkyvy od optimálnej hodnoty sa veľmi rýchlo redukujú. Nadbytočné molekuly cukru sa viažu na rôzne proteíny, ktoré zase poškodzujú stenu krvných ciev. Takéto opakvané poškodzovanie krvných ciev spúšťa infekciu.

Videl som to u viac ako 5 tisíc pacientov, ktorých som operoval za 25 rokov, ktorí zdieľali jednu spoločnú vec – zápal v ich tepnách.

Vrátme sa ku sladkej roláde. Táto nevinne vyzerajúca dobrota nielen že obsahuje cukor, ale aj mastnú kyselinu omega-6, ktorá sa nachádza v sójovom oleji. Chipsy a hranolky sú premočené v sójovom oleji. Zpracované potraviny sú pripravované hlavne s olejom obsahujúcim mnoho omega-6 kyselín, pretože má vďaka tomu lepšiu trvanlivosť.

Omega-6 je jedna z esenciálnych aminokyselin a je súčasťou všetkých buniek, kontroluje čo ide do bunky a čo z nej. A je veľmi dôležité aby omega-6 bola v správnom pomere s omega-3 mastnými kyselinami.

[wp_ad_camp_1]

Ak sa pomer zmení nadmernou konzumáciou omega-6, bunkové membrány začnú produkovať chemikálie zvané cytokiny, ktoré spúšťajú zápal.

Dnešná strava väčšiny Američanov je stravou, ktorá vytvorila veľkú nerovnováhu pomeru týchto dvoch mastných kyselín. Tento pomer omega-6 ku omega-3 je dnes približne od 15:1 až 30:1. To značí obrovské množstvo cytokinov spôsobujúcich zápal. Dnes sa považuje optimálny a zdraviu prospešný pomer 3:1.

Aby toho nebolo málo, nadmerná váha, ktorú získavame, tým že naša strava obsahuje množstvo sladkých rolád, vytvára presýtené tukové bunky, ktoré vypúšťajú veľké množstvá chemikálii podporujúcich zápal. Proces, ktorý započal sladkou roládou sa premení v začarovaný kruh.

Tak ako zápalový proces pokračuje bez náznaku zmeny, časom vytvorí srdcovo-cievne ochorenia, vysoký krvný tlak, diabetes a nakoniec Alzheimer.

Niet žiadnych pochybností, že čím viac konzumujeme predpripravené a spracované potraviny, tým silnejšie a silnejšie pridržujeme spúšť zápalovým procesom. Ľudské telo nemôže spracovať a ani tak nebolo navrhnuté aby spracovalo potraviny, ktoré sú plné cukru a nasiaknuté omega-6 mastnými kyselinami.

Existuje len jeden spôsob ako na potlačenie zápalu a to vrátiť sa k potravinám, ktoré sú najbližšie k svojmu prirodzenému stavu. Ak si chcete vytvoriť svaly, jedzte proteíny. Vyberte si uhľohydráty, ktoré sú veľmi komplexné, napríklad farebné ovocie a zeleninu.

Znížte alebo odstraňte omega-6 mastné kyseliny spôsobujúce zápal, vynechaním spracovaných potravín z kukurice a sójového oleja. Namiesto toho použite olivový olej alebo maslo on dobytka krmeného čerstvou trávou.

Zvierací tuk obsahuje o 20% menej omega-6 a je oveľa menej pravdepodobné, že spôsobí zápal ako údajne zdravé oleje označené ako polynenasýtené. Zabudnite na „vedu“, ktorá vám bola vtĺkaná do hláv po desaťročia. Skutočnosť, že samotné nasytené tuky vám spôsobujú srdcovo-cievne ochorenia nie je pravdivá. A ani to, že zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi.

Navyše, od kedy vieme, že samotný cholesterol nespôsobuje vznik srdcovo-cievných ochorení, tak obavy o nasýtených tukoch sú ešte absurdnejšie.

[wp_ad_camp_1]

Teória cholesterolu viedla k odporúčaniam vynechať zo stravy tuk úplne alebo ho zredukovať na minimum. Vytvorili sa tak potraviny, ktoré v súčasnosti spôsobujú epidémiu zápalov. Západná medicína urobila strašnú chybu, keď odporučila ľuďom vyhnúť sa nasýteným tukom v prospech potravín s vysokým obsahom omega-6 mastných kyselín.

To čo si môžeme dnes vybrať, je komplexná strava naších babičiek a nie tú našich mám, ktorá sa premenila, keď sa uličky obchodov naplnili spracovanými potravinami. Znížením príjmu potravín spôsobujúcich zápal a pridaním základných živín z čerstvých nespracovaných potravín sa dá napraviť poškodenie v tepnách po celom tele.

Preklad: anna, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.