Čoraz častejšie počuť nespokojné hlasy kritizujúce ruské ozbrojené sily za jej „pomalý postup“ v rámci špeciálnej operácie na Ukrajine. Pýtajú sa, prečo sa druhá najmocnejšia armáda sveta nedokáže vysporiadať s druhoradou ukrajinskou vojenskou mašinériou.

Podľa nich by mala Ukrajina padnúť ihneď po jedinom silnom útoku „jazdy“. A ešte by si pri tom mali jazdci spokojne „mávať nad hlavami šabľami“. Veď v roku 2014 obyčajní baníci hnali ukrajinskú armádu cez donecké stepi. A „mocná“ ruská armáda ešte stále nedosiahla ani len administratívnu hranicu bývalého Doneckého regiónu.

Ukrajinská armáda už nie tá z roku 2014

Takže po poriadku. Po prvé. Za tých osem rokov získala ukrajinská armáda bojové skúsenosti na Donbase. Takmer všetky jej zložky tam niekoľkokrát prešli aktívnymi bojmi.

A hlavne. Na Ukrajine bolo pod zámienkou výcvikových stredísk nasadených viac ako tucet zariadení NATO. Britskí, americkí, kanadskí, poľskí a ďalší inštruktori v nich cielene cvičili Ukrajincov na vojnu s Ruskom. Bola tam nasadená moderná infraštruktúra NATO. Predovšetkým spravodajská služba.

Súčasne Ukrajinu „pumpovali“ modernými zbraňami. Ide o dobre známe protitankové strely Javelin. Tie sa teraz neslávne „váľajú“ na ukrajinských bojiskách. Ďalej tiež útočné drony Bayraktar a elektronické systémy boja.

Ukrajine velí Londýn a Washington D.C.

So začiatkom bojov sa zároveň na Ukrajinu „zleteli divé husi“ takmer z celého sveta. Bolo medzi nimi mnoho bývalých vojenských pracovníkov NATO. A nerobme si ilúzie, rozhodovacie centrá na strane Ukrajiny dnes nie sú v Kyjeve, ale v Londýne a Washingtone.

Je naivné veriť, že Rusko bojuje proti Ukrajine. Moskva čelí celej infraštruktúre NATO, ktorú aliancia môže použiť na ukrajinskom území. Vrátane ťažkých zbraní, ktoré už boli dodané do bojovej zóny. Do akcií sa už zapojili britské rakety. Tiež americké húfnice M777 schopné zasiahnuť ciele na dlhé vzdialenosti. Sú vybavené presne navádzanou muníciou Excalibur. Ďalej munícia Switchblade vyrobená v USA.

„Očami“ Ukrajincov sú Američania

V službách ozbrojených síl Ukrajiny sú satelitné výzvedné zariadenia NATO. Kyjevu ho poskytli USA. Je len ťažko si predstaviť, že také moderné systémy elektronického boja riadia ľudia hovoriaci ukrajinsky. A hoci i rusky.

A k tomu všetkému má Ukrajina k dispozícii i takmer nevyčerpateľné ľudské zdroje. Veď už oznámila štvrtú vlnu mobilizácie.

Rusko teda čelí pripravenému a dobre vybavenému nepriateľovi. Stojí za ním celá hybridná sila NATO. Nielen vojenská, ale aj ekonomická a propagandistická.

Rusko NATO jednoducho „prečítalo“

A keby Rusko neurobilo prvý krok, tak by sa táto „vylepšená“ ukrajinská armáda pohla smerom na Doneck a Krym. A Rusko by s ňou muselo bojovať na historicky jemu patriacom území. Architekti tejto neúspešnej operácie sú teraz samozrejme naštvaní, že im Moskva zmarila ich plány.

Sú preto pripravení bojovať s Ruskom „do posledného Ukrajinca“. Hoci sa z tohto slovného spojenia už stala mnohokrát opakovaná fráza, nejde o prázdne reči. Toto je skutočnosť.

Preklad g. / Zdroj: Komsomolská pravda

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.