Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová prohlásila, že rezoluce litevského parlamentu, která označuje Rusko za „podporovatele terorismu“, je „provokací, extremismem a politickým pokrytectvím“.

Začátkem tohoto týdne zákonodárci pobaltské země jednomyslně přijali rezoluci, v níž se uvádí, že „Ruská federace, jejíž vojenské síly záměrně a systematicky bombardují civilní cíle, je státem, který podporuje a praktikuje terorismus“.

*****

Americká Sněmovna reprezentantů drtivou většinou schválila mamutí balík vojenské a jiné pomoci ve výši 39,8 miliardy dolarů na podporu Kyjeva proti Moskvě – více než 5 % celého rozpočtu Spojených států na rok 2022 na národní bezpečnost.

*****

Bývalý generální ředitel Twitteru reaguje na Muskův plán zrušit zákaz Trumpa na této sociální síti. Jack Dorsey tvrdí, že je proti trvalým zákazům, až na několik výjimek.

*****

Výbor pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů USA naplánoval slyšení, které se bude zabývat přibližně 143 případy pozorování UFO nahlášenými v letech 2004-2021, uvedl v úterý zástupce André Carson. Slyšení, které je naplánováno na příští úterý, uspořádá podvýbor Výboru pro zpravodajské služby, pro boj proti terorismu a šíření zbraní hromadného ničení, jemuž Carson předsedá.

*****

Spoluzakladatel Microsoftu a mega dárce WHO Bill Gates v úterý oznámil, že byl pozitivně testován na Covid-19 a bude izolován, dokud se neuzdraví. Toto oznámení přišlo v době, kdy Gates připravuje svou nadaci, která se zasazuje o větší prevenci pandemie, a vydal na toto téma knihu.

*****

Kyjev přišel o 30 bezpilotních letounů, 14 letadel a 3 lodě při „nesmyslné PR akci“ na znovudobytí Hadího ostrova, tvrdí ruská armáda.

*****

Ukrajina uzavírá plyn směřující do Evropy. Kyjev se odvolává na „vyšší moc“ a zastavuje třetinu ruského plynu do Evropy, zatímco Gazprom tvrdí, že se nevyskytly žádné problémy, které by tento krok ospravedlňovaly.

*****

Podle Americké automobilové asociace dosáhly v úterý ceny benzinu u pump v USA nového historického rekordu.

Průměrná maloobchodní cena galonu benzinu (3,8 litru) dosáhla v úterý brzy ráno 4,374 USD, čímž překonala dosavadní rekord 4,331 USD z března. (Pozn. př.: 1 litr stojí 27,20 Kč.)

Za nárůstem stojí především vysoká cena ropy, která se minulý týden pohybovala kolem 100 dolarů za barel a nyní se blíží 110 dolarům.

*****

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková během návštěvy Kyjeva potvrdila, že její země spolu s Nizozemskem poskytne Ukrajině nejmodernější těžké zbraně, včetně Panzerhaubitze 2000, a „v nejbližších dnech“ zahájí výcvik ukrajinské armády. Ale zároveň dodává, že v otázce vstupu do EU „nepůjde zkratkou“.

*****

Průzkum ukazuje, že sankce škodí více USA než Rusku. Většina Američanů se zaměřuje na ekonomické problémy doma. Více než 40% respondentů je osud Ukrajiny lhostejný.

*****

Spojeným státům se nepodaří omezit ekonomický rozvoj Ruska a jeho politický vliv ve světě, uvedl ve středu na svém Telegram kanálu místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.

*****

Referendum o připojení Jižní Osetie k Rusku se může konat, jakmile Moskva jasně řekne, že nastal čas, řekl v rozhovoru pro agenturu TASS Alan Gaglojev, který v nedělních prezidentských volbách v Jižní Osetii zvítězil.

„Chtěl bych upřesnit, že můj postoj je následující: nejde o jednostranný proces. Dnes vidíme, že náš strategický partner, Ruská federace, se vyrovnává s geopolitickými otázkami a provádí na Ukrajině speciální operaci s cílem eliminovat neonacistické formace,“ podotkl.

*****

Ruský prezident Vladimir Putin poblahopřál šéfovi Doněcké lidové republiky Denisi Pušilinovi k dnešnímu státnímu svátku a v telegramu zveřejněném ve středu na webových stránkách Kremlu vyjádřil přesvědčení o vítězství.

*****

Ztráty sedmi japonských hlavních obchodních a investičních společností, včetně Mitsui, Mitsubishi, Itochu, Sumimoto a Marubeni, z přímého a nepřímého vlivu protiruských sankcí dosáhly k 31. březnu více než dvou miliard dolarů, uvedl ve středu deník Sankei na základě statistických zpráv těchto společností.

*****

Rada bezpečnosti OSN bude 12. května jednat o humanitární situaci na Ukrajině.

*****

Prozatímní libyjský premiér Fathi Bashagha oznámil ukončení blokády ropných polí a přístavů, která trvala téměř měsíc kvůli politickým neshodám.

*****

Američtí vojáci během vojenského cvičení v Iráku omylem zahájili palbu na obytné budovy, informoval v úterý deník Baghdad Today s odvoláním na úřady města Basrma v provincii Erbil.

Podle místních úřadů američtí vojáci rozmístění na letecké základně Al-Harir „omylem vypálili několik střel na domy ve městě Basrma během vojenského cvičení proti bezpilotním letounům“, což mělo za následek poškození 11 domů a jednoho automobilu. Nebyly hlášeny žádné oběti ani zranění.

*****

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přijel na návštěvu ománského hlavního města Maskat.

*****

Podle ruského ministerstva obrany slouží další tři školy jako opěrné body ukrajinských jednotek.

Podle generála Mizinceva byl další opěrný bod zřízen ve škole v Mogilevsko-Podolském kraji ve Vinnické oblasti.

*****

První ukrajinský prezident Leonid Kravčuk zemřel v úterý po dlouhé nemoci, informovala ukrajinská tisková agentura s odvoláním na zdroj z politikovy rodiny. Kravčuk se 10. ledna dožil 88 let.

*****

Banka Fed v pondělí uvedla, že největší hrozbou pro světový finanční systém je nyní rostoucí inflace a ruská speciální operace na Ukrajině, která nahradila „pandemii koronaviru“.

*****

Po násilných protestech, při nichž zahynulo osm lidí včetně poslance vládnoucí strany, nařídila Srí Lanka svým ozbrojeným silám, aby zastřelily každého, kdo bude spatřen, jak rabuje veřejný majetek nebo způsobuje škody.

*****

Členové OPEC ze zemí Perského zálivu bijí na poplach kvůli klesající globální energetické kapacitě.

Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty 10. května varovaly, že jejich volná energetická kapacita se snižuje ve všech energetických odvětvích, protože klíčoví producenti snižují investice do fosilních paliv, což způsobilo, že se ropa, nafta a zemní plyn obchodují na téměř rekordních úrovních.

Vybral a přeložil roman

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.