Ruská speciální vojenská operace na Ukrajině probíhá v souladu s dříve stanovenými cíli a plány, uvedl v úterý v rozhovoru pro CNN mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

„Probíhá přísně v souladu s plány a s cíli, které byly stanoveny předem,“ řekl a dodal, že od samého počátku nikdo neočekával, že bude trvat „několik dní“.

Peskov dodal, že operace na Ukrajině je „vážnou operací s vážnými cíli“.

Podle jeho slov cílů operace zatím nebylo dosaženo.

„Zatím ne, mluvíme o speciální vojenské operaci, která probíhá,“ dodal mluvčí Kremlu.

Plány Kyjeva na zahájení vojenské operace proti Donbasu

Rusku bylo naprosto jasné, že Kyjev se chystá zahájit vojenskou operaci proti Doněcké a Luganské lidové republice (DLR a LLR), uvedl Peskov.

Podle něj Rusko „doufalo, že se Ukrajina k úderu proti Donbasu nikdy nepřipraví“, a Moskva počítala s pokrokem v jednáních v normandském formátu.

„Poté, za několik dní, nám bylo naprosto jasné, <…> našim vojenským specialistům, že Ukrajina hodlá zahájit ofenzívu proti Donbasu,“ uvedl mluvčí a dodal, že do té doby Ukrajina shromáždila přibližně 120 000 vojáků podél linie dotyku.

„Existovaly jasné signály, že se chystá zahájení ofenzívy,“ řekl Peskov.

Podle jeho slov „nikdo nechtěl naslouchat našim obavám“, dokud ruská operace nezačala.

„Nikdo by Ukrajince nevaroval, aby to nedělali (zahájení ofenzívy v Donbasu). Nikdo by Ukrajince netlačil k řešení v rámci normandského procesu. Nikdo to neudělal,“ řekl.

Bezpečnostní obavy Ruska

Západní země se k bezpečnostním obavám Ruska po desetiletí stavěly hluše, uvedl Peskov.

„Záměrem prezidenta Putina je, aby svět naslouchal našim obavám a pochopil je,“ řekl v rozhovoru pro CNN. „Snažili jsme se světu sdělit naše obavy, nejprve Evropě, Spojeným státům, po několik desetiletí, ale nikdo nás neposlouchal.“

„A než by bylo pozdě, bylo rozhodnuto začít, zahájit speciální vojenskou operaci, abychom se zbavili protiruského, které se vytvořilo u našich hranic,“ zdůraznil.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil 24. února speciální vojenskou operaci v reakci na žádost o pomoc ze strany šéfů donbaských republik. Zdůraznil, že Moskva nemá v plánu obsazovat ukrajinské území, ale jejím cílem je demilitarizace a denacifikace země.

V návaznosti na tento krok vyhlásily Spojené státy, Evropská unie, Velká Británie a několik dalších zemí sankce proti ruským fyzickým a právnickým osobám.

Zdroj: TASS

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.