Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém středečním projevu k francouzskému Národnímu shromáždění vyzval francouzské společnosti, aby opustily ruský trh, a označil velké maloobchodní řetězce a výrobce automobilů za „sponzory“ války v jeho zemi.

„Francouzské společnosti musí opustit ruský trh. Renault, Auchan, Leroy Merlin a další musí přestat sponzorovat ruskou válečnou mašinérii,“ řekl Zelenskyj francouzským zákonodárcům prostřednictvím Zoomu. „Musí přestat financovat vraždění žen a dětí. Všichni si musí uvědomit, že hodnoty mají větší cenu než zisky.“

Začátkem tohoto týdne obnovila francouzská automobilka Renault provoz ve svých ruských výrobních závodech, protože mezinárodní společnosti se v rámci masového stahování v reakci na invazi na Ukrajinu ze země stáhly. Pro společnost pracuje v Rusku více než 36 000 lidí.

V Rusku pokračovaly v činnosti také francouzské maloobchodní společnosti Auchan, skupina supermarketů, a Leroy Merlin, která prodává domácí potřeby a zahradnické výrobky.

Zelenskyj ve středu také prosil, aby Francie poslala na Ukrajinu více zbraní a protivzdušné obrany.

Po svém dvacetiminutovém projevu sklidil v parlamentu ovace ve stoje.

Zdroj: Newsweek

Ten Zelenskyj je asi dosti zoufalý, když vidí ukrajinskou armádu nevybavenou a nebojeschopnou.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.