Srbsko si zachová svou nezávislou a samostatnou politiku v oblasti protiruských sankcí a vztahů s Moskvou, uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić ve středečním televizním rozhovoru pro RTV Pink.

„Na jedné straně bychom se neměli dostat do pasti a vypadat jako sluha,“ řekl Vučić. „Na druhé straně si musíme zachovat nezávislost a samostatnost, pokud jde o rozhodnutí zaměřená na Moskvu. Chcete-li, také z morálních důvodů, jako nám v roce 2015 Rusko pomohlo v Radě bezpečnosti OSN (vetováním rezoluce navržené Velkou Británií, která by odsoudila Srby za genocidu – TASS). Rusko nás nebombardovalo v roce 1999 (agrese NATO proti Jugoslávii – TASS). A nezapomeňte, že v Radě bezpečnosti OSN se Rusko spolu s Čínou, upřímně řečeno, postavilo za územní celistvost Srbska.“

„Můžeme my, kteří jsme ve srovnání s Německem, USA a EU politicky a ekonomicky tak bezvýznamní, nyní provádět vlastní politiku? Zatím jsme to ustáli. Jiná otázka je, zda toho budeme schopni v budoucnu,“ řekl srbský prezident.

Již dříve srbský prezident ve svém projevu k národu uvedl, že Bělehrad podporuje územní celistvost Ukrajiny, ale nebude uvalovat sankce na Rusko. Vučić uvedl, že Srbsko pozastaví veškerá společná vojenská cvičení se všemi zahraničními partnery. Poznamenal, že Srbsko považuje Rusko a Ukrajinu za bratrské národy, lituje nedávného vývoje ve východní Evropě a je nadále připraveno poskytnout Kyjevu humanitární pomoc.

Dne 24. února Putin oznámil zvláštní vojenskou operaci v reakci na žádost o pomoc ze strany hlav donbaských republik. Rusko požaduje, aby Ukrajina byla demilitarizována a denacifikována, měla status nezařazené a nejaderné země, uznala Krym jako součást Ruska a uznala svrchovanost Doněcké a Luganské lidové republiky. Mezitím Spojené státy, Spojené království a některé další státy uvalily na Rusko sankce.

Zdroj: TASS

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.