;

Prudko klesajúca populácia hmyzu môže viesť ku zničeniu života na Zemi.

 

 

Podľa štúdie, ktorá trvala desaťročia, takýto rýchly úbytok hmyzej populácie môže viesť svet po ceste ku „ekologickému Armageddonu“.

Objav bol uskutočnený vedcami z Raboud Univerzity v Holandsku po tom ako študovali prírodné rezervácie naprieč celým Nemeckom.

Popis na obrázku: Ak my zomrieme, berieme si vás so sebou.

RT píše v správe: Od roku 1989, tím zozbieraval vzorky hmyzu na 63 miestach pomocou sieťových stanov známých ako Malaiseho pasca. Po odvážení vzoriek z každého roku, vedci zistili, že priemer spadol o viac ako 75 percent za obdobie 27 rokoch. Počas letných mesiacoch pokles bol ešte väčší, o 82 percent.

Hmyz má jedu zo základných úloh, podporujúcich život na Zemi, keďže slúžia ako opeľovači a zároveň ako korisť pre predátorov. Nárast urbanizácie, strata prirodzeného protredia a používanie pesticídov spôsobujú zniovanie hmyzej populácie.

Caspar Hallmann, člen výskumného tímu v Radboude, popísal stav čísiel ako veľmi alarmujúci.

„Všetky tieto oblasti sú chránené a väčšina z nich sú spravované prírodné rezervácie. A napriek tomu, sme zaznamenali takýto dramatický pokles,“ povedal Hallmann v stanovisku.

V posledných rokoch, začali biológovia spomínať „fenomén čelného skla“ ako ukazovateľ znižujúcej sa populácie hmyzu. Povšimli si, že už sa toľko rozplacnutého hmyzu nevyskytuje na čelných sklách ich áut po dlhých cestách.

 

Ďalší člen Raboud tímu, profesor David Goulson z Univerzity Sussex v UK, povedal pre Guardian, že verí, že fenomén je príznakom miznúcej populácie.

„Myslím si že je to skutočné,“ povedal Goulson. „Prešiel som skrz celým Francúzskom a späť toto leto, práve v čase kedy očakávate, že vaše čelné sklo bude najviac špinavé od hmyzu a ani raz som nemusel zastaviť aby som si očistil predné sklo.“

Na prudko klesajúcu populáciu hmyzu bolu už viackrát upozorňované počas posledných 10 rokov.

 

 

Podľa výskumu publikovanom v roku 2013 Európskou environmentálnou Agentúrov, počet trávnatých motýľov naprieč celou Európou sa prudko znížil počas posledných 2 desaťročiach.

V správe, Centra pre biologickú diverzitu uverejnenej v marci tohto roku, populácie viac ako 700 Severoamerických druhov včiel klasajú kvôli strate prirodzeného prostredia a pužívania pesticídov.

V správe roku 2015 OSN sa píše, že počet jedincov dramatický klesá u viac ako 35 percent druhov včiel, zatiaľ čo 9 percent populácie motýľov a všiel čelí vyhynutiu.

Preklad: anna, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.