Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Zprávy ze dne 24.9.2023
  Zprávy ze dne 24.9.2023

  Zprávy ze dne 24.9.2023

 • Setkání dvojníků v OSN
  Setkání dvojníků v OSN

  Setkání dvojníků v OSN

 • Člověk a jeho život v Matrixu mezi bezduchými bio-roboty
  Člověk a jeho život v Matrixu mezi bezduchými bio-roboty

  Člověk a jeho život v Matrixu mezi bezduchými bio-roboty

 • Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen
  Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen

  Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen

Související zprávy

 • Zprávy ze dne 24.9.2023
  Zprávy ze dne 24.9.2023

  Zprávy ze dne 24.9.2023

 • Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil
  Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil

  Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil

 • Zprávy ze světa – 9.9.2023
  Zprávy ze světa – 9.9.2023

  Zprávy ze světa – 9.9.2023

 • CIA připravuje barevnou revoluci v Indonésii
  CIA připravuje barevnou revoluci v Indonésii

  CIA připravuje barevnou revoluci v Indonésii

Vatikán má nízké rezervy na krytí deficitu a hledá dary

Vatikán v pátek naléhal na věřící k přetrvání posílání finančních darů a upozornil, že finanční rezervy na pokrytí rozpočtových schodků v posledních letech téměř vyčerpal proto, aby Svatý stolec a úřad papeže Františka udržel nad vodou.

Vatikán zveřejnil svůj rozpočet na rok 2021 v rámci svých nedávných snah o větší finanční transparentnost během letošního předpokládaného schodku v rozpočtu o 50 milionů euro. Cílem je ujistit dárce, že je s jejich penězi po letech špatného hospodaření – na něž je v současné době soustředěno vyšetřování korupce ve Vatikánu – mnohem lépe nakládáno.

Františkův ministr hospodářství, reverend Juan Antonio Guerrero Alves uvedl, že pandemie koronaviru utlumila příjem darů a uzavřením vatikánských muzeí snížila příjmy. Přispěla tak k plánovanému 30% snížení příjmů z 307 milionů euro v roce 2019 – poslední rok s dostupnými čísly – na 213 milionů euro v roce 2021.

[wp_ad_camp_3]

Poznamenal, že Vatikán během loňské izolace dosáhl významného snížení nákladů, kdy enormně snížil náklady na cestování, konzultace, náklady na konference a shromáždění, odložil neurgentní opravy a údržbu nemovitostí. V rozhovoru pro Vatican Media Guerrero uvedl, že v roce 2021 očekává další snížení výdajů o 8% aniž by se uchyloval k propouštění, které si František nepřeje.

Ale i tehdy bude padesáti milionový deficit očekávaný pro rok 2021 na pokrytí výdajů opět vyžadovat ponoření se do rezerv z minulých darů. Guerrero potvrdil, že v roce 2019 Vatikán použil 27 milionu euro z rezerv fondu Peter’s Pence (Svatopetrský haléř) na pokrytí svých provozních nákladů navíc k příjmům Peter’s Pence ve výši 53,8 milionů euro.

Odhadl, že Vatikán vybral z rezerv fondu Peter Pence 40 milionů eur v roce 2020 a podobná částka se očekává i v roce 2021.

Prostředky fondu, obvykle darovány během každoroční sbírky na mši, jsou doslovně účtovány jako pomoc papeži v úřadu a jeho službách pro charitu, také se používají k vedení byrokracie Svatého stolce.

„Toto využití rezerv Svatopetrského haléře v posledních letech znamená, že se likvidita fondu vyčerpává a při současné krizi je velmi pravděpodobné, že v roce 2022 se budeme do jisté míry muset uchýlit k aktivům APSA“ – uvedl s odkazem na vatikánskou centrální banku, která spravuje nemovitosti a další finanční investice Svatého stolce.

Fondy Svatopetrského haléře byly podrobeny kontrole během vyšetřování vatikánských státních zástupců ohledně investic vatikánského sekretariátu ve výši 350 milionů euro do londýnského realitního podniku, z nichž některé investice byly zřejmě financovány právě z fondu Svatopetrského haléře.

Několik italských makléřů a obchodníků, jakož i někteří vatikánští představitelé, jsou vyšetřováni pro podezření, že Svatý stolec z příspěvků oškubali o milióny euro.

Napsala Nicole Winfield, 12.3.2021

Přeložila adri | Zdroj: AP News

Zkráceně řečeno, Vatikán je v bankrotu, majetek zabaven (dříve byla aktiva Vatikánu odhadována na 3 až 4 biliony USD). Jen naivní ovečky a jejich pastýři (takto je prosím označuje Vatikán) si mysleli, že peníze ze sbírek z celého světa jdou na dobročinné účely. Většina darů šla na úplatky, koupě nemovitostí a část skončila na soukromých účtech v daňových rájích. Jen malá část se dostala k potřebným. 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
62 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře