Vatikán v pátek naléhal na věřící k přetrvání posílání finančních darů a upozornil, že finanční rezervy na pokrytí rozpočtových schodků v posledních letech téměř vyčerpal proto, aby Svatý stolec a úřad papeže Františka udržel nad vodou.

Vatikán zveřejnil svůj rozpočet na rok 2021 v rámci svých nedávných snah o větší finanční transparentnost během letošního předpokládaného schodku v rozpočtu o 50 milionů euro. Cílem je ujistit dárce, že je s jejich penězi po letech špatného hospodaření – na něž je v současné době soustředěno vyšetřování korupce ve Vatikánu – mnohem lépe nakládáno.

Františkův ministr hospodářství, reverend Juan Antonio Guerrero Alves uvedl, že pandemie koronaviru utlumila příjem darů a uzavřením vatikánských muzeí snížila příjmy. Přispěla tak k plánovanému 30% snížení příjmů z 307 milionů euro v roce 2019 – poslední rok s dostupnými čísly – na 213 milionů euro v roce 2021.

[wp_ad_camp_3]

Poznamenal, že Vatikán během loňské izolace dosáhl významného snížení nákladů, kdy enormně snížil náklady na cestování, konzultace, náklady na konference a shromáždění, odložil neurgentní opravy a údržbu nemovitostí. V rozhovoru pro Vatican Media Guerrero uvedl, že v roce 2021 očekává další snížení výdajů o 8% aniž by se uchyloval k propouštění, které si František nepřeje.

Ale i tehdy bude padesáti milionový deficit očekávaný pro rok 2021 na pokrytí výdajů opět vyžadovat ponoření se do rezerv z minulých darů. Guerrero potvrdil, že v roce 2019 Vatikán použil 27 milionu euro z rezerv fondu Peter’s Pence (Svatopetrský haléř) na pokrytí svých provozních nákladů navíc k příjmům Peter’s Pence ve výši 53,8 milionů euro.

Odhadl, že Vatikán vybral z rezerv fondu Peter Pence 40 milionů eur v roce 2020 a podobná částka se očekává i v roce 2021.

Prostředky fondu, obvykle darovány během každoroční sbírky na mši, jsou doslovně účtovány jako pomoc papeži v úřadu a jeho službách pro charitu, také se používají k vedení byrokracie Svatého stolce.

„Toto využití rezerv Svatopetrského haléře v posledních letech znamená, že se likvidita fondu vyčerpává a při současné krizi je velmi pravděpodobné, že v roce 2022 se budeme do jisté míry muset uchýlit k aktivům APSA“ – uvedl s odkazem na vatikánskou centrální banku, která spravuje nemovitosti a další finanční investice Svatého stolce.

Fondy Svatopetrského haléře byly podrobeny kontrole během vyšetřování vatikánských státních zástupců ohledně investic vatikánského sekretariátu ve výši 350 milionů euro do londýnského realitního podniku, z nichž některé investice byly zřejmě financovány právě z fondu Svatopetrského haléře.

Několik italských makléřů a obchodníků, jakož i někteří vatikánští představitelé, jsou vyšetřováni pro podezření, že Svatý stolec z příspěvků oškubali o milióny euro.

Napsala Nicole Winfield, 12.3.2021

Přeložila adri | Zdroj: AP News

Zkráceně řečeno, Vatikán je v bankrotu, majetek zabaven (dříve byla aktiva Vatikánu odhadována na 3 až 4 biliony USD). Jen naivní ovečky a jejich pastýři (takto je prosím označuje Vatikán) si mysleli, že peníze ze sbírek z celého světa jdou na dobročinné účely. Většina darů šla na úplatky, koupě nemovitostí a část skončila na soukromých účtech v daňových rájích. Jen malá část se dostala k potřebným. 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.