Ruské ministerstvo zahraničí poslalo Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, návrhy na vystoupení Ruska ze Světové obchodní organizace (WTO) a Světové zdravotnické organizace (WHO), napsal v úterý na svém webu list Kommersant s odvoláním na místopředsedu sněmovny.

*****

Ruská pobočka Googlu, respektive mateřské společnosti Alphabet, podala ve středu návrh na insolvenci. Vyplývá to z oficiálního ruského registru Fedresurs, jak upozornila agentura Reuters.

„Od 22. března 2022 předvídala firma vlastní úpadek a neschopnost plnit své peněžní závazky,“ stojí v záznamech. Google podle insolvenčního návrhu není schopen „vyhovět požadavkům na výplatu odstupného svým bývalým zaměstnancům ani provádět ve stanovených termínech zákonné platby“.

*****

Stovky Čechů stáhly své žádosti o vstup do řad ukrajinských ozbrojených sil. Informaci potvrdilo ministerstvo obrany. Češi si uvědomili závažnost bojových akcí, i když zpočátku byl zájem obrovský. Pak si ale uvědomili, že fotografie z Donbasu mohou být poslední v jejich životě.

*****

Chorvatský prezident Zoran Milanović požádá chorvatského zástupce v NATO, aby hlasoval proti přijetí Finska a Švédska do aliance.

*****

Místopředseda ruské vlády Jurij Borisov ve středu oznámil, že ruské síly začnou používat laserové zbraně k sestřelování nepřátelských bezpilotních letounů a oslepování satelitů, které pomáhají ukrajinským silám proti ruské invazi. Cílem tohoto úsilí by mohly být i americké satelity.

Během živého vysílání na ruské státní televizní stanici Kanál jedna Borisov uvedl, že ruská armáda již začala s nasazením laserových zbraní, jako jsou systémy Zadira a Peresvet, u ruských sil na Ukrajině.

*****

V pondělí začal v Estonsku rozsáhlý vojenský výcvik NATO. Podle vojenské aliance je cvičení „Ježek 2022“ jedním z největších v historii této pobaltské země. Cvičení se zúčastní 15 000 vojáků ze 14 zemí, včetně členů vojenských bloků i jejich partnerů.

Podle finského veřejnoprávního rozhlasu Yle se cvičení zúčastní vojáci z Finska, Švédska, Gruzie a Ukrajiny. Podle stanice bude cvičení zahrnovat všechny druhy ozbrojených sil a bude zahrnovat cvičení ve vzduchu, na moři i na souši a také výcvik v kybernetické válce.

*****

Polské úřady podporují výstavbu vojenských základen pro trvalé umístění sil NATO, uvedl ve čtvrtek na konferenci premiér Mateusz Morawicki. Také dodal, že „Rusko by mělo vědět, že se nevzdáme ani pídě území NATO.“

Ruský ministr obrany Šojgu podle mluvčího Kremlu Peskova informoval prezidenta Putina, že NATO posílilo svou přítomnost v blízkosti západních hranic Ruska. Prezident nařídil vypracovat plán na posílení vojenského potenciálu Ruska podél hranic.

*****

Pokud Evropa odmítne ruskou ropu, Rusko ji přesměruje na jiné trhy, odkud bude směřovat k evropským spotřebitelům, domnívá se ruský vicepremiér Alexandr Novak. Podle něj Rusko již nyní zvyšuje dodávky do asijských zemí.

*****

Společnost McDonald’s Corporation dnes oznámila, že uzavřela smlouvu o prodeji se svým stávajícím držitelem licence Alexanderem Govorem. Podle této dohody získá Govor celé portfolio restaurací McDonald’s a bude je provozovat pod novou značkou.

*****

Moskva očekává, že Izrael zaujme v otázce Ukrajiny vyváženější a objektivnější postoj, uvedl náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov na okraj 13. mezinárodního ekonomického summitu Rusko – islámský svět: KazaňSummit 2022″.

*****

Soud v Rostově na Donu na dva měsíce uvěznil Denise Murygu – zástupce velitele jednotky, která byla zařazena do ukrajinského nacionalistického praporu Aidar, sdělil agentuře TASS zdroj z orgánů činných v trestním řízení.

*****

Ruská prezidentská rada pro rozvoj občanské společnosti a lidských práv zaslala mezinárodním organizacím a zahraničním politikům další materiály o zločinech ukrajinských ozbrojených sil a národních praporů proti civilnímu obyvatelstvu. V dokumentech se zdůrazňuje, že ukrajinská armáda používá teroristické metody.

*****

Turecký prezident Erdogan zopakoval, že Ankara se nemůže vzdát dodávek zemního plynu z Ruska. „Z Ruska dostáváme 50 % objemu zemního plynu. Je to pro nás strategická záležitost a jedná se o strategický vztah. Nemůžeme přerušit vazby s Ruskem,“ zdůraznil na setkání s tureckou mládeží v Ankaře.

*****

Zprávy v několika amerických médiích o tom, že Rusko může na Ukrajině použít jaderné zbraně, naznačují, že Washington možná připravuje informační půdu pro novou akci pod falešnou vlajkou, tentokrát však apokalyptickou, napsala ve čtvrtek na svém blogu na Telegramu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

*****

Přibližně polovina z 54 zahraničních klientů společnosti Gazprom Export si otevřela rublové bankovní účty, aby mohla platit za ruský plyn, prozradil ve čtvrtek vicepremiér Alexander Novak.

*****

Vojenský satelit vypuštěný z kosmodromu Pleseck na severu Ruska byl úspěšně dopraven na oběžnou dráhu, informovalo ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany.

*****

V ocelárně Azovstal v Mariupolu se za posledních 24 hodin vzdalo více než 770 bojovníků ukrajinského nacistického praporu Azov a celkem 1730 ukrajinských vojáků složilo zbraně, uvedl mluvčí ruského MO generálmajor Igor Konašenkov.

*****

Ruské vzdušné a kosmické síly provedly údery přesnými raketami na ukrajinské vojenské objekty, aby zlikvidovaly několik systémů protivzdušné obrany S-300 v Nikolajevské oblasti a odpalovací zařízení protiletadlových raket Buk-M1 v Doněcké lidové republice.

*****

Šéf Doněcké lidové republiky Denis Pušilin oznámil, že více než polovina ukrajinských bezpečnostních sil obklíčených v průmyslové zóně Azovstalu ji opustila a proces stále probíhá.

Vybral a přeložil roman

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.