Práce na kontroverzní správní radě pro dezinformace Bidenovy administrativy byla pozastavena asi tři týdny poté, co ji ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, a to kvůli obavám, že by administrativa mohla tuto radu využít proti nesouhlasným hlasům.

Nina Jankowiczová, která byla Bílým domem pověřena vedením nově vytvořené rady, 18. května sdělila, že podala rezignaci. V tomto prohlášení Jankowiczová také potvrdila, že „práce rady je pozastavena“ a „její budoucnost nejistá“.

Poté, co se zjistilo, že radu povede Jankowiczová – o níž administrativa tvrdila, že je odbornicí na on-line dezinformace -, našla řada uživatelů její příspěvky na Twitteru, které tvrdily, že počítač Huntera Bidena byl součástí ruské dezinformační kampaně. Rovněž zveřejňovala příspěvky propagující zdiskreditovaný „Steeleův spis“, který byl použit k očernění prezidenta Donalda Trumpa. Dokumentace byla později zdiskreditována, zatímco počítač a zprávy o Bidenových zahraničních obchodních transakcích byly ověřeny. (Pozn. př. Bidenova šéfka Ministerstva pravdy chce mít pravomoc upravovat vaše příspěvky na Twitteru. Psali jsme ZDE.)

*****

Miliardář Elon Musk si vzal na mušku prezidenta Joea Bidena a zpochybnil, zda skutečně vládne on. „Skutečným prezidentem je ten, kdo ovládá čtecí zařízení,“ řekl Musk na adresu Bidena. „Cesta k moci je cestou ke čtecímu zařízení“, z něhož čtou televizní moderátoři text na kameru, dodal Musk.

*****

Desítky milionů Američanů by se mohly ocitnout v letním pekle, protože megasucho, vlny veder a snížená výroba elektřiny by mohly způsobit rozsáhlé výpadky elektřiny od Velkých jezer až po západní pobřeží, uvádí agentura Bloomberg s odvoláním na novou zprávu Severoamerické společnosti pro elektrickou spolehlivost (NERC), regulačního orgánu, který řídí stabilitu sítě.

NERC varovala, že dodávky elektřiny na západě USA mohou být letos v létě napjaté, protože historické sucho snižuje výrobu elektřiny ve vodních elektrárnách v důsledku klesající hladiny vodních nádrží a očekávaného nezvykle horkého léta. Když se k pekelným povětrnostním podmínkám přidá vyřazování elektráren na fosilní paliva z provozu v rámci boje proti klimatickým změnám a neschopnost včas zapojit nové zelené zdroje energie, jako jsou solární, větrné a bateriové elektrárny, vznikne dokonalá bouře, která bude mít za následek nedostatek elektřiny, jenž může donutit energetické společnosti ke krátkodobým výpadkům z důvodu stability.

*****

Německý Spolkový ústavní soud ve čtvrtek zamítl stížnosti na povinné očkování zdravotníků s tím, že potřeba „chránit“ zranitelné skupiny obyvatel v nemocnicích převažuje nad argumenty „moje tělo, moje volba“.

„Také v Německu umírá v důsledku pandemie každý den v průměru 130 lidí,“ řekl ministr zdravotnictví Karl Lauterbach novinářům v Berlíně. „Takže dojem, že pandemie byla poražena, je mylný.“

Lauterbach se takto vyjádřil během dvoudenního summitu se svými protějšky z G7, kde uvedl, že „stát je povinen chránit zranitelné skupiny“. (Pozn. př.: Asi zde dostal ty „správné“ notičky.)

Setkání se měl osobně zúčastnit plně očkovaný americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, ale den po setkání s Lauterbachem a dalšími významnými německými osobnostmi, podle deníku Washington Post onemocněl v Berlíně Covidem.

*****

Čína jedná s Ruskem o nákupu jeho levné ropy za účelem doplnění strategických rezerv, což je nejnovějším důkazem prohloubení energetických vazeb mezi oběma velmocemi a rivaly Spojených států. Je to také nejnovější známka toho, že uvažované embargo EU na ruskou ropu může být nakonec oslabeno dříve, než se vůbec začne realizovat, a to vzhledem k přetrvávajícímu odporu mezi členskými státy EU v čele s Maďarskem.

Agentura Bloomberg ve čtvrtek uvedla, že „ropa by byla použita k naplnění čínských strategických ropných rezerv a rozhovory jsou vedeny na vládní úrovni s malou přímou účastí ropných společností“.

*****

Německo přislíbilo Ukrajině dotace ve výši 1 miliardy euro. Cílem přílivu peněz je podpořit financování ukrajinské vlády, protože konflikt s Ruskem zdecimoval daňové příjmy. Dotace je součástí více než 18 miliard euro, které přislíbili ministři financí zemí G7 na summitu v Německu.

*****

Oklahomský zákonodárný sbor schválil nejpřísnější zákaz potratů v zemi.

V jednom z nejpřísnějších návrhů proti potratům ve Spojených státech schválili zákonodárci ve státě Oklahoma návrh zákona, který omezuje potraty bezprostředně po početí dítěte.

*****

V poslední době se objevuje stále více důkazů, které jasně naznačují, že se společnost Pfizer dopustila podvodu během testů své vakcíny proti koronaviru (COVID-19).

Hlavní důkazy o podvodném jednání pocházejí z konce roku 2020, kdy jedno konkrétní místo testování – místo 1231 – rychle zapsalo tisíce účastníků, aby společnost Pfizer stihla termín před zasedáním Poradního výboru FDA v prosinci 2020, který projednal udělení povolení k mimořádnému použití covid vakcíny této velké farmaceutické společnosti.

Pracoviště 1231, které se nachází v Argentině, dokázalo nějakým „zázrakem“ získat 4 501 účastníků za pouhé tři týdny a bez pomoci smluvní výzkumné organizace, která by pomohla snížit zátěž společnosti při organizování lékařských studií.

*****

Pandemie koronaviru může v blízké budoucnosti skončit, ale samotný virus nezmizí, uvedla v rozhovoru pro agenturu TASS vedoucí Federální služby pro dohled nad ochranou práv spotřebitelů a lidským blahem Anna Popovová.

*****

Poprvé od roku 1945 byl samostatné námořní pěší brigádě Tichomořské flotily dekretem ruského prezidenta udělen čestný titul „gardová“ za úspěšné splnění zadaných úkolů, uvedl velitel flotily admirál Sergej Avakjanc.

*****

Stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Nebenza na zasedání Rady bezpečnosti OSN o konfliktech a potravinové bezpečnosti prohlásil, že vyvážené ukrajinské obilí nejde do chudých zemí, ale do EU, případně jako platba za dodávky zbraní.

*****

Časopis The Economist vydal ve svém novém čísle zajímavé varování: Přicházející potravinová katastrofa.

*****

V březnu 2021 Iniciativa proti jaderným hrozbám ve spolupráci s Mnichovskou bezpečnostní konferencí provedla cvičení zaměřené na snižování biologických hrozeb s vysokými následky. Cvičení zkoumalo nedostatky v národní a mezinárodní architektuře biologické bezpečnosti a pandemické připravenosti – zkoumalo příležitosti ke zlepšení prevence a reakce na biologické události s mimořádnými následky. Cvičení se zúčastnilo 19 vedoucích pracovníků a odborníků z Afriky, Ameriky, Asie a Evropy, kteří mají desítky let zkušeností z oblasti veřejného zdraví, biotechnologického průmyslu, mezinárodní bezpečnosti a filantropie.

Fiktivní scénář cvičení, který byl vypracován po konzultaci s technickými a politickými odborníky, představoval smrtící globální pandemii zahrnující neobvyklý kmen viru opičích neštovic, který se nejprve objevil ve fiktivním státě Brinia a během 18ti měsíců se rozšířil po celém světě. Scénář cvičení nakonec ukázal, že počáteční epidemie byla způsobena teroristickým útokem s použitím patogenu vytvořeného v laboratoři s nedostatečnými předpisy o biologické bezpečnosti, biologické ochraně a slabým dohledem. Na konci cvičení měla fiktivní pandemie za následek více než tři miliardy případů a 270 milionů úmrtí po celém světě.

Vybral a přeložil roman

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.