Ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) chce po sérii pravicově extrémistických incidentů zásadně restrukturalizovat a částečně dokonce rozpustit komando speciálních sil Bundeswehru. Ministerstvo obrany informovalo v úterý odborníky v Bundestagu o obsáhlém balíčku opatření, který plánuje pozastavení všech cvičení a mezinárodní spolupráci, stejně jako rozsáhlé stahování z již běžících nasazení. Elitní jednotce má být také odebrána nezávislost při výcviku.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Nasazení KSK budou, pokud možno převzaty jinými jednotkami, cvičení a mezinárodní spolupráce elitní jednotky budou až do odvolání pozastaveny. Výcvik vojáků komanda bude do budoucna podřízen výcvikovému komandu armády. KSK se bude s okamžitou platností plně soustředit na nutné změny. Výměna s dalšími speciálními silami jiných odvětví ozbrojených sil – k nimž patří bojoví plavci námořnictva – bude posílena. K tomu nařídila ministryně inventuru u KSK: V budoucnu bude zadán stav munice a výbušnin v digitálním systému. Kramp – Karrenbauer chce tento koncept, který má k dispozici německá tisková agentura, prezentovat ve středu výboru obrany Bundestagu a představit na tiskové konferenci.

„Analýza aktuálních událostí a pravicově extremistických případů ozřejmuje, že se KSK, přinejmenším její části, za poslední roky osamostatnila, následkem nezdravého chápání elity jednotlivých nadřízených“, napsal náměstek ministerstva obrany Peter Tauber. V KSK vznikly oblasti, ve kterých se rozvinula otrávená kultura vedení, extremistické tendence a laxní přístup k materiálu a munici. Tím není možné objasnit zůstatek asi 48.000 ks střelné munice a 62 Kg výbušnin.

Dohled nad službou na všech úrovních nerozpoznal nebo podcenil podezřelý vývoj ve sdružení. „Z toho vyplývá, že KSK nemůže dále zůstat ve své nynější podobě“, píše Tauber. „Musí se změnit zevnitř a znovu se lépe integrovat do Bundeswehru. Izolace a nesprávné chápání sebe sama musí být prolomeno.“ Ministerstvo přitom sází na pomoc těch v KSK, kteří přispěli ke stržení zdi mlčenlivosti.

Komando speciálních sil (KSK) od roku 2017 stále znovu a znovu plní titulky s pravicově extrémistickými incidenty. Všechno začalo v dubnu 2017 při rozlučkové party pro jednoho velitele KSK, při které se házelo prasečími hlavami, hrál pravicový rock a ukazoval se údajně Hitlerův pozdrav. U jednoho hosta party nalezla později saská policie skrýš se zbraněmi, municí a výbušninami.

 

[wp_ad_camp_2]

 

V lednu oznámila vojenská zpravodajská služba (MAD), že je u elitní jednotky 20 vojáků podezřelých z pravicového extremismu. V poměru k síle jednotky byl v té době podíl pětkrát vyšší než u celé armády. V květnu nasadila Kramp-Karrenbauer po obviněních, která byla vznesena neznámým „informátorem“ proti velitelům KSK, pracovní skupinu, která má zapracovat koncept k zamezení pravicově extremistických tendenci v KSK, o čemž nyní rozhodla.

Hlavní body jsou tyto:

  • cvičení a mezinárodní spolupráce KSK se pozastavují až do odvolání. Povinnost nasazení bude, „pokud možno, převzata dalšími jednotkami“.
  • 2. skupina komanda bude zrušena. Tato skupina měla údajně v dubnu 2017 pořádat tzv. party s prasečími hlavami.
  • u generálního inspektora Bundeswehru vznikne kontrolní instance pro sledování procesu reformy.
  • Výcvik vojáků KSK bude v budoucnu spadat pod zodpovědnost školy vojenské pěchoty v Hamburku.

Ministryně chce rozsáhle zasáhnout do současné struktury KSK, přičemž chce vidět změny v dosud typických zaběhnutých kolejích, ve kterých byli posledních 20 let nasazováni vojáci výhradně ze speciální jednotky.

Posílen má být etický výcvik důstojníků komanda v oblastech, které se podle odborníků soustředily převážně na vojenskou techniku a taktické požadavky. Že to jde i jinak, ukazuje příklad námořní pěchoty USA („Marines“), kde mají seznamy literatury k etickým otázkám vedení války a použití násilí, kterými se zabývaly civilizace od starověku – říká ministerstvo obrany.

Elitní jednotka, která nikdy nedosáhla plánované síly přes 1000 vojáků, byla založena v roce 1996. Komando jde do nasazení na válečných a krizových územích, všude tam, kde místní jednotky už nebo ještě nemohou být nasazeny.

Pro tadesco přeložila Marki | Zdroj: DWN

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.