Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Školy nic nenaučí, tituly jsou k ničemu. Odborník promluvil velmi nelichotivě o českém školství a obskurních univerzitách
Vysokoškolské tituly jsou už zbytečné a chození do školy často nemá vůbec cenu, řekl na radiu Impuls ředitel společnosti SCIO Ondřej Šteffl. Jednou z cest je podle něho individualizace školství.
„Nemá cenu si na titulech zakládat. Místo aby se lidé chtěli něco naučit, honí se za tituly. Masová poptávka generuje množství vysokých škol a pak tu máme plzeňská práva a tituly, která si lidé prostě zaplatí. A to asi není dobře. Dokonce i soukromé firmy, banky, pojišťovny začínají tituly odsouvat do pozadí a už je od uchazečů ani nevyžadují,“ uvedl Šteffl.
Školství není vládní prioritou
Podle něho často ani nemá smysl do školy chodit. „Jsou případy, kdy to opravdu smysl nedává, a lidí, kteří si tuto cestu volí, přibývá. Školy se neumějí přizpůsobit. Mainstream se stále drží toho, že učíme matematiku, fyziku, chemii, zeměpis, dějepis a tak dále, a to je systém, který prosím pochází z roku 1848,“ připomněl.
Konstatoval také, že vzdělání není prioritou této vlády a nebylo jí ani u vlád předchozích. „My bychom hlavně měli školský systém otevřít, říci lidem, že vzdělávat se mohou i někde jinde než ve škole. Příležitostí úžasným způsobem přibývá. Vzdělávají i počítačové hry a hračky. Do budoucna by mělo přibývat individuálních plánů. V zahraničí už je to docela běžné,“ navrhl Šteffl možná řešení.
Ondřej Šteffl: Chodit do české školy občas smysl nedává!
Ředitel společnosti SCIO a zakladatel gymnázia PORG Ondřej Šteffl mluvil v rozhovoru pro Impuls o českém školství, které se podle něj nedokáže přizpůsobit požadavkům moderní doby. Je prý jen otázkou času, kdy rodiče začnou své děti vzdělávat i doma a přibude individuálních studijních plánů.
Ondřej Šteffl mluvil o rozdílech v kvalitě výuky: „Ten hlavní proud se pořád drží toho, že učíme děti matematiku, fyziku, chemii, dějepis, zeměpis jak je ta skladba těch předmětů a ta prosím pochází z roku 1848, už z toho je vidět, že to neodpovídá dnešnímu světu.“
Za příklad dává MOOC (Massive Open Online Courses), ve kterých je po internetu možné studovat rozličné kurzy předních světových univerzit.
Zbytečné tituly
Podle Šteffla se i k nám během pár let dostane model vzdělávání, kdy děti nebudou chodit do školy celý týden. Pět dní se budou učit ve škole hlavně ty děti, které potřebují dohled a pomoc učitele.
Šteffl na Impulsu mluvil o akademických titulech, které má podle něj dnes každý, čímž se devalvuje vzdělání: „Firmy teda v soukromém sektoru dokonce ani u nás už nežádají tituláře. Prostě firma Yahoo začala vybírat své pracovníky podle výsledků v nějaké počítačové hře. Já mluvím se soukromými firmami, i velkými, Česká spořitelna, velké banky, ty už ty tituly prostě odsouvají do pozadí. Když někdo procestoval celou Jižní, Střední a Severní Ameriku sám s batohem, tak je to často pro ně lepší vysvědčení, než že má titul z nějaké obskurní české univerzity.“
Zdroj: 1
[wp_ad_camp_1]
BRUSEL (AP) — Exekutiva Evropské unie ve středu otevřeně zpochybnila maďarskou oddanost základním hodnotám tohoto bloku a zahájila vyšetřování maďarského zákona, na který se v Evropě široce pohlíží jako na útok na Středoevropskou univerzitu založenou miliardářem Georgem Sorosem.
http://vool.cz/IFDdS
Viceprezident Evropské komise Frans Timmermans řekl, že vyšetřování bude dokončeno „co nejdříve“ a že komise do konce dubna uváží, jaké kroky přijme během toho samého víkendu, kdy vůdci EU povedou summit v Bruselu.
Žáci si mohli přijímací testy odnést domů, většina to nevěděla. Za zveřejnění jim ale hrozí žaloba
http://vool.cz/JLbyW
Zadání jednotných přijímacích zkoušek na střední školy se po prvním termínu, který se konal před týdnem, objevilo na internetu. Přestože Cermat, který zkoušky pořádá, kvůli tomu vyhrožuje žalobou, uchazeči o střední školy měli na testy nárok a mohli si je u ředitelů po zkoušce vyžádat. Většina z nich to ale nevěděla. Cermat však trvá na tom, že pokud je někdo z nich zveřejní, je to na žalobu.
Ten pán je úplný…..
Draku, mám dvě výšky a jsem stejného názoru jako je on. Jakékoliv školy jsou domestifikací dětí a dospělých s perfektním vymytím mozku. Čím více titulů: MUDR, JUDR, PUDR, DR CSC, ING A MNOHO DALŠÍCH je ukázaná míra vymytí mozků. Takže klid a popřemýšlejte o tom a nikoho prosím příště neurážejte…..
tm
Nevím, proč by děti neměly získat alespoň základní vzdělání, jako je rodný jazyk včetně literatury, matematika a geometrie, zeměpis a základy chemie. Sporný je dějepis, když dějiny píší vítězové, ale alespoň základní data by získat měly. Protože učit je nějakými hrami na počítači, tak od mala budou sedět u obrazovek pod wifinami a výsledky takové výuky asi nebudou zrovna konstruktivní. Taky děti potřebují nějaké podklady pro případnou budoucí specializaci. Na vysoké školy pak přijímat jen takové jedince, kteří na ni nejdou jen pro titul, ale jde jim opravdu o specializované vzdělání. Souvisí to se školstvím a trhem. Na VŠ se teď dostane kdejaký blbec, když mu rodiče zaplatí studium a školy ty blbce přijímají. Celé je to o systému vzdělávání. A jak víme, vzdělání je pro elity překážkou, tudíž vše směřuje tam, aby se děti neučily nic, což už se prý v současné době děje.
Souhlasim s Vami pane/pani Sys.