Už niekoľko týždňov sa musia aj deti v Nemecku povinne dávať testovať, aby sa mohli vôbec zúčastniť vyučovania na školách. V jednom zo široko používaných testov sa našla vysoko toxická tekutina.

V testoch, ktoré sa používajú na školách v Rakúsku sa našla rakovinotvorná látka ethylenoxid. V testoch kórejskej značky „SD Biosensor“, ktorú do obehu vyslal švajčiarsky farmavýrobca Roche, a ktoré sa používajú momentálne v Nemecku sa našiel octylphenol, ktorý je v Európe označovaný ako „veľmi diskutabilný“. Tieto testy sú takisto aj v Rakúsku používané.

Pritom je toto nebezpečenstvo už dlhšie známe, keďže to, že táto toxická látka bola použitá, sa nachádza hneď na prvej strane príbalového letáčiku. Mesto Hamburg z toho vyvodilo dôsledky a nebude tento test používať v školách. Ale nielen v Nemecku, ale aj v Rakúsku sa tento test používal, a to celoplošne. Síce nie na školách, ale z časti počas prvého masového testovania národa v Decembri.

Na tento účel objednala Kurzova vláda niekoľko miliónov týchto testov od firmy Roche. Tento sa v Rakúsku stále používa na testovanie Covid-19. Síce môžme v médiách čítať a počuť, že táto chemikália sa vyskytuje v teste len v minimálnom množstve a s telom vôbec neprichádza do kontaktu, napriek tomu sa tento test pôvodne vôbec nemal dostať do rúk detí, ktoré sa týmto testom na školách majú takzvane samotestovať. Tieto testy má prevádzať zdravotnícky personál.

Podľa zdravotníckych orgánov neboli v čase objednávok dostupné žiadne alternatívne možnosti samotestovania sa v dostatočnom množstve. Tým pádom sa muselo z rýchlotestov výmenou testovacích tyčiniek urobiť takzvaný rýchly samotest.

Preložila zuzka | Zdroj foto novin

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.