Ak ste sa dostali na tento článok, tak gratulujeme, vám zatiaľ blokovaný prístup na našu stránku nie je. To však nemôžu povedať tisíce iných Slovákov, ktorým sa totalitný režim rozhodol čínskym štýlom cenzúry prístup zablokovať.

Spôsob blokovania je doslova rovnaký, ako sa používa v nedemokratických krajinách. Vykonali útok na naše DNS servery a váš poskytovateľ internetového pripojenia bez nich potom nedokáže nájsť našu stránku na internete.

Ako blokujú prístup na našu stránku

Keď si otvoríte internetový prehliadač a zadáte do neho názov akejkoľvek stránky, napríklad našej „badatel.net“, tak prehliadač hneď nevie, kde sa tá stránka nachádza.

Ide preto na takzvaný DNS server (Domain Name Server), ktorý uchováva adresy všetkých stránok na internete. Tam si zistí IP adresu a potom vás prehliadač presmeruje na konkrétnu stránku.

DNS serverov je vo svete veľa. Zvyčajne každý väčší poskytovateľ internetových služieb má svoj vlastný DNS server. Tí menší používajú DNS servery iných veľkých hráčov, napríklad od Google, Cloudflare a podobne.

Totalitný režim na Slovensku sa nás už raz pokúšal zablokovať, a to v septembri 2021, keď tlačil na nášho poskytovateľa web hostingu, aby nám prestal poskytovať službu. Vtedy sme mali zhruba počas jedného týždňa výpadky, no nakoniec sa nám tlaku podarilo odolať.

Režim po tomto prvom neúspechu sa však nevzdal a prešiel do ďalšej fázy snáh o naše zablokovanie.

Štátna moc má z pravdy strach a preto sa rozhodli škodiť. Zablokovali nás rovnako, ako sa blokujú nepohodlné internetové stránky v Číne, Severnej Kórei či v iných totalitných štátoch.

Má ešte snáď niekto najmenšie pochybnosti o povahe tohto zločinného režimu?

Slovenská republika si už odteraz nemá právo hovoriť slobodná demokratická krajina ctiaca si slobodu slova. Sloboda slova v tejto krajine umrela. Čoho sa tak veľmi boja, ak si myslia, že argumenty sú na ich strane?

Najprv sme si mysleli, že problém sa týka iba Slovenska, no postihnuté sú aj DNS servery v zahraničí. Urobili zrejme koordinovaný DDoS útok – čiže zahltenie nášho servera, ku ktorému DNS servery nemali prístup a nedokázali z neho načítať potrebné údaje k nasmerovaniu na webovú stránku.

Pravdu možno dočasne potlačiť, no nie je možné ju umlčať. Na prelomenie blokácie stránky existujú jednoduché spôsoby, ktoré si nižšie popíšeme.

[wp_ad_camp_2]

Ako prelomiť blokovanie našej (alebo akejkoľvek inej) stránky

Ako sme už na začiatku vysvetlili, po zadaní URL adresy stránky sa prehliadač snaží najprv spojiť s DNS serverom, ktorý ho nasmeruje na IP adresu stránky.

Ak váš poskytovateľ internetového prepojenia má problém s našou stránkou na svojom DNS serveri, tak potom jednoducho treba si nastaviť v počítači (tablete, smartfóne) používanie iných DNS serverov.

1. Zmena prednastavených DNS serverov

Štandardne sú v zariadeniach prednastavené DNS servery poskytovateľa internetového prepojenia, no dá sa to jednoducho zmeniť. Návod, ako to urobiť, nájdete napríklad na týchto stránkach:

https://www.techbyte.sk/2020/09/navod-zmenit-dns/

https://vosveteit.sk/zmena-dns-servera-moze-zrychlit-vas-internet-pozrite-sa-ako-na-to/

2. Prístup cez proxy stránku (najjednoduchší spôsob)

V prípade, že by prvé riešenie bolo na vás príliš zložité, tak najjednoduchší spôsob, ako sa k nám dostať, je cez proxy stránku, napríklad túto:

https://www.proxysite.com

Tam je potrebné iba zadať do vyhľadávacieho riadku názov našej stránky „badatel.net“, kliknúť na „Go“ a je to.

Proxy stránok je plno, stačí si do vyhľadávača zadať slová „proxy“ alebo „proxy server“.

3. Použitie VPN (virtuálnej siete)

Ďalším veľmi dobrým riešením je použitie VPN (Virtual Private Network – virtuálna súkronmá sieť). Poskytovateľov VPN je veľmi veľa.

Výhodou tohto riešenia je, že okrem prístupu k neblokovaným DNS serverom navyše aj zakrýva vašu stopu na internete, čiže poskytovateľ vášho internetového spojenia nebude vidieť, čo na internete robíte a aké stránky navštevujete.

Nevýhodou zasa je, že služby zdarma majú obmedzený objem dát, ktoré môžete za deň preniesť.

Pri platených službách sú dáta neobmedzené a ak si službu predplatíte na dlhšiu dobu (rok – dva), poskytujú výrazné zľavy. Na mesiac to potom vyjde pomerne lacno (nejaké 3 – 4 Eurá).

Záver: Odkaz ostatným alternatívnym stránkam

Dnes zablokovali nás. Pre režim sme zrejme pilotným projektom zavádzania cenzúry a blokovania nepohodlných stránok na internete. Ak im to dnes prejde s nami, zajtra môžete byť na rade vy. A s vysokou pravdepodobnosťou aj budete.

Je preto čas, aby ste povedomie o tomto vývoji na Slovensku smerom k hlbšej totalite a už neskrývanej cenzúre internetu šírili aj medzi vašich čitateľov.

Dávame povolenie kopírovať tento článok v plnom rozsahu.

Je nutné, aby sa s preventívnymi opatreniami proti blokovaniu webových stránok oboznámilo čo najviac ľudí, aby jedného dňa neboli zaskočení, ak sa na vaše stránky nedostanú.

Preto prosím šírte tento odkaz s predstihom už teraz. Nemôžme predsa dovoliť, aby totalita a fašizmus napokon zvíťazili! Mor ho!

P.S: Článok si môžete stiahnuť a šíriť ho aj ako PDF dokument.

Spracoval: Badatel.net

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.